Wpis z mikrobloga

@dob3k: Ponieważ wolę bloki wodne typu full cover a te są zazwyczaj (ze względu na uniwersalność) robione pod referencyjne PCB (idealnie dopasowane), gdyż różni producenci przerabiają je później na swój sposób. Poza tym to karty różnych producentów różnią się głównie chłodzeniem a skoro zakładam blok wodny to jest mi do zbędne.
@Christophy: Nie, raczej konkretna sztuka vs sztuka - jedne podkręcą się lepiej inne słabiej niezależnie od producenta. Boost 3.0 w tych karta działa tak, że kręci je aż osiągnie limit termalny, także każdy nie-referent na chłodzeniu powietrznym odpada w OC w przedbiegach.
@Christophy: Jako ciekawostkę dodam, że dotychczas działam na 2x gtx670 Asusa w sli i też mają założone bloki wodne. Jeden kręci się lepiej a drugi zauważalnie słabiej mimo iż oba nie dobijają do 70 stopni podczas grania.
@Eco999: Karty roznych producentow roznia sie glownie innym pcb, iloscia faz, poprowadzeniem sciezek i wieloma innymi rzeczami poza chlodzeniem. Juz na powietrzu sa dzieki temu mocniejsze od referentow a na wodzie dopiero co rozwijaja skrzydla.
Dlatego karty jak matrix, lightning, classified, kingpin czy hall of fame ktore maja od groma potencjalu oc dzieki specjalnym przeróbkom i duzej ilosci faz kupuje sie po to by je wodowac.
Stad moje pytanie. Dlaczego nie
@dob3k:
Mireczku, te fazy itp to trochę mit, są mocniejsze bo są po OC prosto z pudełka. To głównie marketing, wierz mi, bo to przerabiałem i podkręcone referenty doganiają te karty ale ogranicza je słabsze chłodzenie i nic więcej (throttling). Mam karty Asusa z przerobionym, "ulepszonym" pcb, na które szczęśliwie firma ekwb też zrobiła bloki wodne i niestety wcale nie wypadały lepiej. Mało tego, mimo iż te same modele to względem
@dob3k: Dobrym przykładem są płyty główne: Asusy czy np MSI chwalą się swoimi super kondensatorami i milionami faz zasilania, które daja niby astronomiczny potencjał OC. No własnie, potencjał. A tak naprawdę te same albo lepsze wyniki uzyskasz na ASRocku z połową tych bajerów ponieważ... liczy się udana sztuka CPU i te wszystkie fazy już dawno są bez znaczenia, 4-6 zapewni tak samo dobre wsparcie jak 12. Podobny scenariusz mamy w kartach,
@Eco999: xD Przepraszam mireczku ale rozbawiles mnie z rana znacznie z tym mitem. Moze wpadnij na HWBOT i sprawdz ile referentow jest w pierwszej setce oc.


Myslisz ze dlaczego Galax co rok organizuje zawody OC i jego inzynierowie razem z najwiekszymi swirami podkrecania staraja sie co roku ulepszyc pcb by mozna bylo je podkrecic jeszcze wyzej chocby to oznaczalo przeniesienie jednej sciezki w inne miejsce. Fazy to stabilnosc podkrecania. Dzieki temu
@dob3k: Odleciałeś z rekordami na azocie. Ja tu mówię o nieco normalniejszych scenariuszach. Nie wiem, rzuć ze dwa jakieś testy na wodzie referent vs niereferent z jakiejś sensownej redakcji zanim przejdziesz do rekordów świata na azocie lol. Weź też pod uwagę, że są to zazwyczaj zawody sponsorowane a overlockerzy tej klasy są jadną z najlepszych reklam dla danego producenta. Ale coż, wiara to rzecz osobista i ja twojej burzyć nie będę
@Eco999: co do roznic mobo to przeciez tez robione sa benchmarki roznych przy uzyciu tego samego cpu zeby nie bylo przeklaman wynikow oc i dziwnym trafem te z wieksza iloscia faz kreca te cpu wyzej i stabilniej
@dob3k: nie przeczę z tym mobo, ale więcej zależy od sztuki cpu, ale to są odrealnione sprawy, bo ja i prawdopodobnie ty też nie mamy worka CPU do wyselekcjonowania jaki zapewne ma Kingpin, a mobo dostaje od producenta. Widzisz do czego zmierzam?
Jeśli kupujesz sprzęt kierując się tak ekstramalnymi scenariuszami to twoja sprawa, ale to tak jakby kupować np Mercedesa A klase bo bolid F1 Mercedesa wygrał w Bahrajnie i twierdzić,
@Eco999: Ej, ale przeczytales co napisalem czy nie bardzo? Bo patrzac na to co odpisujesz to mam wrazenie ze jednak nie bardzo. Napisalem ze redakcje robia testy zestawieniowe mobo i testuja je (miedzy innymi oc) z JEDNYM I TYM SAMYM CPU zeby nie bylo przeklaman wynikow. I jakos wbrew temu co piszesz te z wieksza iloscia faz daja lepsze rezultaty OC dzieki wyzszej stabilnosci napiecia.

Odleciałeś z rekordami na azocie

Odlecialem?
Napisalem ze redakcje robia testy zestawieniowe mobo i testuja je (miedzy innymi oc) z JEDNYM I TYM SAMYM CPU zeby nie bylo przeklaman wynikow. I jakos wbrew temu co piszesz te z wieksza iloscia faz daja lepsze rezultaty OC dzieki wyzszej stabilnosci napiecia.


@dob3k: no ale w praktyce, przy przeciętnej/kiepskiej sztuce CPU, te różnice to często tak z kilkadziesiąt MHz max, jeśli odrzucimy przypadki spartaczone, kiepsko chłodzone, etc.

jak producent zrobi
@Eco999: No ale co ma jedno do drugiego? To tak jakbys napisal ze nie ma sensu by mercedes robil amg bo mozna trafic na stacji na chrzczone paliwo i 9 na 10 nie zauwazy przez to wzrostu mocy. I lepiej zeby mercedes poprawil otwieranie bagażnika zamiast podnosic moc silnika.
To ze intel wsadza kluske pod czapke nie pomaga ale to nie znaczy ze przez to producenci plyt glownych maja rezygnowac z
@Eco999: No ale co ma jedno do drugiego?


ano chodzi o to od czego zacząłem swój post, czyli praktykę. gro ludzi robiących OC woli mieć te bonusowe PLNy w kieszeni bądź dołożone do komponentu gdzie przyniesie większy zysk niż hipotetyczne 0,5% - 1% OC procka pochodzące z najlepszej możliwej (i przez to droższej) płyty. no, rezultaty OC nie skalują się tak sztywno wraz z ceną płyty, ale to też zmniejsza opłacalność
@b0rn2frag: Odpisalem do @Eco999 a mialo byc do Ciebie. Dobrze ze zauwazyles. Moj blad.
Przepraszam ale kompletnie nie rozumiem pierwszego akapitu z tego co napisales.
O ile zgadzam sie ze sa ludzie ktorzy nie chca pakowac (kupy) pieniedzy w malo widoczne rezultaty jak custom loop, skalpowanie czy wieksza ilosc faz to nie sa to ci sami ludzi ktorzy bawia sie w OC. Ci co bawia sie w OC predzej czy pozniej
@b0rn2frag: @dob3k:
Panowie dyskutujecie między sobą a wołacie mnie. Jako że każda dyskusja może przynieść jakieś merytoryczne korzyści to jeszcze odpiszę ostatni raz zanim zrobię EOT ze swojej strony.

Tym razem ja pobawię się w wybiurcze cytowanie ;)

I jakos wbrew temu co piszesz te z wieksza iloscia faz daja lepsze rezultaty OC dzieki wyzszej stabilnosci napiecia.


No nie bardzo, z braku czasu pierwszy test z brzegu na rodzimym podwórku: