Wpis z mikrobloga

@mampytaniepl ze znanych mi baltic datacenter i nephax oferowały kolokację.
Ale
1. Ze wstawienien serwera typu tower nie będziesz miał łatwo. Albo weźmiesz całą szafę albo kombinuj
2. Taniej wychodzi dzierżawa serwera.
A jak masz jakiegoś szrota, to VPS na porządnej maszynie ( a nawet 2) są lepszym rozwiazaniem
@ShortyLookMean rzadko które DC zgadza się na kolokację towerów.
Nie dostawią takiej maszyny do wspólnej szafy (o ile coś takiego w ogóle mają w ofercie) ze względu na m.in. obsługę takiej budy. Dwa sama tacka pod coś takiego kosztuje najmniej 2 stówy używka.
A jeśli to ma szerokość 3U lub nawet 4U to gdzie sens iść w takie koszta?
Jak masz takie maszyny to kończy się na tym, że wynajmujesz całą szafę.
@Pienio69: Spore ceny. Taniej mi wyjdzie chyba wynajęcie kawalerki we Wrocławiu z internetem od Moico 1Gb/s symetryk 155zł miesięcznie i tam postawię ten serwer. Bo 2100zł za samo łącze 1Gb/s + zasilanie 705watt to 2327zł.
Coś będę musiał wymyśleć.
@mampytaniepl: Weź pod uwagę że za prąd w DC liczą sobie 3x tyle co normalnie. Pamiętam że ATM liczył 1pln za kW netto. DC ma wiele kosztów które pomijasz w mieszkaniu
Redundancja zasilania
Awaryjne zasilanie - UPSy, agregatory
Chłodzenie - szacowane koszty chłodzenia to dwu-krotność prądu,
Redundancja łącz
Punkty styku - zależy jaka klasa łącza
Gaszenie
Asysta - nikt Cię samego nie wpuści na teren obiektu, musisz wejeść z technikiem
Bezpieczeństwo
@Pienio69: Ja to rozumiem tylko że nie potrzebuję aż takiej ochrony ;-)
Serwer renderujący będzie działać tylko od 8 rano do 20. Koszta zasilania, łącza i wynajmu kawalerki na te potrzeby będą podzielone na 3/4 osoby także będzie korzystniej.
@mampytaniepl: Dlatego takie rozwiązanie nie jest odpowiednie dla Ciebie. To są propozycje dla firm.
Wybór kawalerki to taki se pomysł. Lepiej znajdź kogoś kto podnajmie Ci pokój, garaż albo coś. Sam bym trzymał Ci to za 500-600zł w Wawie z normalnym łączem 1Gbti/100Mbps.
Pamiętaj, że te karty renderujące lubią być prądożerne - pamiętam jak swego czasu miałem w jednym boxie 5 R9 290, i dwa zasilacze 1.2kW. Takie zwyczajne kable zasilające
@Dolan
@Pienio69
Sama rurka symetryczna 100mbit to koszt 300-500pln w zależności od DC. Z tym, że koszt do 1gbit nie rośnie symetrycznie.
Druga rzecz to pakiet transferu danych. W pakiecie jest kilka TB transferu, ale nigdzie nie jest nielimitowany. A np. stówka za dodatkowy, nie ujęty w ryczałcie terabajt to horrendalny koszt.

@mampytaniepl przelicz najpierw koszt prądu w mieszkaniu, bo taki potwór wciagnie spokojnie prądu za nie mniej jak 6 stówek miesięcznie.