Wpis z mikrobloga

Co łączy ze sobą filmy "Zapach Kobiety", "Prawdziwe Kłamstwa", "Delicatessen", "Lista Schindlera" oraz "Wszyscy ludzie króla"?

To oczywiście tango "Por Una Cabeza" skomponowane przez argentyńskiego śpiewaka i twórcę muzyki Carlosa Gardela.
Czy wiedzieliście, że to tango, ma również tekst, który dodaje mu jeszcze więcej piękna? O tym poniżej: (a także na blogu oraz w tym znalezisku )

Utwór został skomponowany w 1935 roku na kilka miesięcy przed tragiczną śmiercią jego autora. Słowa napisał Alfredo Le Pera, syn włoskich imigrantów, którzy pod koniec XIX wieku przybyli do Brazylii. Po przeprowadzce do Argentyny, poznał innego imigranta z Europy, Carlosa Gardela, śpiewaka i kompozytora pochodzącego z Francji. Ich współpraca zaowocowała powstaniem m.in. rzeczonego tanga, która zostało nagrane 19 marca 1935 roku. Kilka miesięcy później, 24 czerwca 1935 roku oboje zginęli w katastrofie lotniczej w Medellin w Kolumbii.
„O jeden włos”
Gardel uważany jest za prekursora dodawania słów do tanga, co wcześniej nie było popularne. Wieloletnia współpraca pochodzącego z Francji kompozytora z Alfredo Le Perą, przyniosła światu wiele tang. To najbardziej słynne, „Por Una Cabeza” (pol. O jedną głowę lub O jeden włos), powstało w 1935 roku. Muzykę napisał sam Gardel a słowa powstały za sprawą Le Pery. W dzisiejszych czasach często słyszymy wersję instrumentalną, dlatego słowa są mniej popularne, a trzeba wiedzieć, że sam tekst dodaje utworowi jeszcze piękniejszego brzmienia. Jest to romantyczna historia mężczyzny uzależnionego od hazardu, który swój czas spędza na wyścigach konnych. Co więcej, jego tragedia dotyczy również kobiet, które „kłamliwie przysięgając miłość, spalają jego uczucie między ogniami”. Mężczyzna nie znajduje drogi do poprawy, trwa w swojej tragedii, co najlepiej oddają ostatnie wersy utworu:
„Koniec z wyścigami, zakończony bieg
spornego finału ponownie nie zobaczę
lecz jeśli w niedzielę na start stanie jakaś klacz
znów wejdę do gry, cóż na to poradzę.”

Oryginalne wykonanie można znaleźć tutaj

Czy wiecie w którym z wymienionych na początku pięciu filmów wykorzystaną tą oryginalną wersję utworu?
Odpowiedź w tym artykule

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł i chcesz więcej ciekawostek o muzyce filmowej to zostaw plusa( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zapraszam również na bloga

Zapraszam też do śledzenia tagu #ogladamsluchajac

#film #muzykafilmowa #ciekawostkifilmowe #ciekawostkimuzyczne #muzyka #taniec #tango #zapachkobiety #ogladamsluchajac #alpacino #ciekawostki #rozowepaskimogatolubic #niebieskiepaskitez
ogladamsluchajac - Co łączy ze sobą filmy "Zapach Kobiety", "Prawdziwe Kłamstwa", "De...

źródło: comment_5Gzud8z8mX6hW3CtD7aPFSLp3N4KcNhn.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz