Wpis z mikrobloga

#elektroda #baterie #akumulator #chwalesie #porownanie #dobryprodukt

Moze komus sie przyda, jak bedzie szukal czegos podobnego.

Jakis czas temu szukalem ladowarki do akumulatorow zelowych 12v o duzej pojemnosci (220/440 aH) (2x2x6v Trojan Gel)
Po zmudnych poszukiwaniach stanelo na wyborze miedzy Ctek msx25 a ladowarka Projecta ic2500, obydwie oferuja optymalne 25A ladowania, obydwie sa wielofazowe i inteligentne.

Wybralem w rezultacie australijska Projecte i oto dlaczego:
- oferuje reczny wybor typu baterii (uwazam to za zalete, bo kilku uzytkownikow cteka pisalo, ze ich baterie zelowe byly ladowane niezgodnie z zaleceniem producenta, napieciem nizszym lub wyzszym. Ctek zdaje sie zklada z gory, ze kazda bateria zelowa ma byc ladowana na 14.1v, co nie jest niestety prawda, bo niektorzy producenci robia akumulatory zelowe do ladowania pradem 14.4v. W tym wypadku wieksza zywotnosc i lepsze parametry da Projecta, w ktorej mozna recznie wybrac napiecie w pierwszej fazie ladowania)
- pozwala recznie dobrac natezenie ladowania (2A, 6A, 12A, 25A)
- obsluguje rowniez baterie wapniowe
- ma wyswietlacz pokazujacy volty, ampery i potencjalne bledy
- ma sygnaly dzwiekowe i diody potwierdzajace dokonany wybor
- kompensacja temperatury za pomoca czujki dziala prawidlowo, co sprawdzilem woltomierzem i termometrem.

Jest tez ona troche tansza, ale to raczej bonus, a nie kryterium.

Przegladajac opinie uzytkownikow Projecty sa one generalnie bardzo dobre. Ctek ma raczej mieszane opinie, od samych pochwal, do narzekan na awarie, mozliwe ze maja bardzo nierowna kontrole jakosciowa.
W dodatku nie przekonuje mnie urzadzenie, ktore "wszystko zrobi samo", nie informujac mnie co dokladnie robi.
Projecta informuje o kazdym stadium, pokazuje dane i daje potwierdzenia, a to troche moim zdaniem lepsze.

Oczywiscie, co komu bardziej pasuje, ale moge polecic.
Jestem wlasnie po pierwszym ladowaniu akumulatorow i wszystko bylo super latwe, przejrzyste i czytelnie wyswietlone.

Polecam, fajne urzadzenie.
dzikireks - #elektroda #baterie #akumulator #chwalesie #porownanie #dobryprodukt

M...

źródło: comment_BVg3kjDTFgbFQ8ewY5cAAlZNDW4GOfxu.jpg

Pobierz
  • 4
@cruc: do mojego dostawczaka przerobionego na studio multimedialne.
Taka piwnica na kolkach, rozumiesz ;)

Baterie sloneczne w drodze, teraz wybieram kontroler i reszte kompnentow.
Waham sie jeszcze miedzy ladowarka DC-DC (Projecta tez taka robi i to bardzo fajna, bo obslugujaca rownoczesnie alternator i baterie sloneczne i pracujaca w trybie mptt) a samym kontrolerem Mptt, zeby nie obciazac baterii startowej i alternatora.