Wpis z mikrobloga

Jutro mamy aż pięć spraw sądowych. W sądach administracyjnych:
1. Gorzów Wielkopolski - pytaliśmy o orzeczenia dyscyplinarne w policji. Komenda Wojewódzka udostępniła nam wprawdzie skany, jednak wszystkie dane zostały w nich zamazane. ( ͡° ʖ̯ ͡°) Stoimy na stanowisku, że opinia publiczna powinna znać wyniki postępowania dyscyplinarnego względem policjantów, w końcu chodzi o zawód zaufania publicznego i funkcjonariuszy publicznych jednocześnie.

2. i 3. Warszawa - w sprawie wniosku złożonego w trybie ustawy o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego. Ustawa weszła w życie 16 czerwca ubiegłego roku i chcieliśmy ją przetestować, składając wnioski do ministerstw o księgi wejść i wyjść oraz kalendarze ministrów. W pierwszej kolejności sąd rozpatrzy naszą skargę na bezczynność Ministra Energii, który nie chce udostępnić kalendarza. 20 minut później na wokandzie będzie sprawa z Ministrem Rozwoju, też o kalendarze.

Sprawy karne:

4.Olsztyn - złożyliśmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, który, mimo ciążącego na nim obowiązku, nie udostępnia informacji publicznej. Wnioskowaliśmy o dokumentację pokontrolną szpitala.

5. Warszawa - wszystko zaczęło się od wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego ustawy o zawodach lekarza i dentysty z dniu 7 czerwca 2016 roku (jawność egzaminów medycznych) . Wyrok ten nie został bezzwłocznie opublikowany, więc zawiadomiliśmy prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa działania na szkodę interesu publicznego poprzez zaniechanie publikacji wyroku. Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa wobec braku znamion czynu zabronionego. Nie godząc się z tym postanowieniem, zaskarżyliśmy je do sądu.

Trzymajcie kciuki!
Więcej: https://siecobywatelska.pl/siec-w-sadzie-przeglad-tygodnia
Kalendarz spraw: http://informacjapubliczna.org/sprawy-sadowe
#watchdogpolska #prawo #prawodoinformacji #ciagniemywladzezajezyk #gorzowwielkopolski #olsztyn #warszawa
  • 71
@sosn: Obiecujemy, że ,,poza sezonem" też będziemy tutaj aktywni.( ͡° ʖ̯ ͡°) Wysyłamy średnio 50 wniosków o informację publiczną miesięcznie, często dużo więcej, rocznie udzielamy około 2000 porad, od ponad 13 lat. Nawet przeglądając, kiedy nasze sprawy pojawiały się na głównej,drugi link, co jest tylko ułamkiem naszej działalności,widać, że pracujemy cały rok Jesteśmy od dawna na facebooku, twitterze, nawet instagramie, tylko tu nas jeszcze
@MalyBrzydal2: Utrzymujemy się z 1% podatku, darowizn, działalności gospodarczej, składek członkowskich i grantów. Zestawienie znajdziesz tutaj. Nie sięgamy po pieniądze dystrybuowane przez administrację publiczną, by zachować niezależność. Teraz wspiera nas 130 regularnych darczyńców. Dążymy do tego, by odwrócić proporcje między grantami i darowiznami i oprzeć się na tych ostatnich. Do stabilnego działania potrzeba nam minimum 1000 osób, które co miesiąc przelewałby nam po 30 zł.
@Watchdog_Polska: zaimponowaliscie mi. Wlasnie przegladnalem link i rejestr umow jawnych. Wzbogacicie sie o moj 1%.
Co dokladnie robicie jako dzialalnosc odplatna/gospodarcza? Tak, zapoznalem sie z wyrywkiem ze statutu, chcialbym sie dowiedziec o stronie praktycznej. Co wydajecie, reprodukujecie i sprzedajecie?
Bo idee i sens dzialania organizacji znam i rozumiem.
@miczuu: Dziękujemy serdecznie! Formalnie jesteśmy stowarzyszeniem. Od ponad 13 lat zajmujemy się prawem do informacji i kontrolą władz (wszystkich, bez względu na opcję polityczną). Szkolimy, udzielamy bezpłatnych porad prawnych i jak widać z tego wpisu ( ͡° ͜ʖ ͡°) - chodzimy do sądu w obronie prawa do informacji.
Nasi prawnicy bezpłatnie wspierają wszystkich, którzy korzystając z konstytucyjnego prawa do informacji, chcieliby dowiedzieć się więcej od urzędów, instytucji