Wpis z mikrobloga

Witam nowy w linuxie ale szybko się uczę. Ze trzy miesiące siedzę już na Mincie i bardzo przyjemnie się korzysta.
Kupuję za dwa tygodnie nowy PC i myślę czy jednak nie zmienić distro na coś innego? Myślałem nad Manjaro.

Jak w Manjaro wygląda instalacja aplikacji? W Mincie zazwyczaj dodaję repo i przez apt install, czy wszędzie to działa tak samo?

No i możecie polecić coś innego z uzasadnieniem. Jeśli to coś zmienia - wywaliłem Windowsa całkowicie i gram głównie przez Wine. Dzięki!
#linux
  • 21
@darvd29: W Manjaro jest AUR faktycznie, chociaż niektórzy sugerują, że może to się gryźć.

Ja tam wolę najlepszy Linux na świecie - Debian ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@darvd29: Manjaro jest dobra dla świeżego... Większość zautoamtyzowana do tego AUR...instalacja latwiutka...chyba, ze masz obok windowsa(chociaż to też latwe) by uprościć sobie zycie przesiadłem sie po 3 latach z fedory kilka dni temu...mam manjaro z srodowiksiem gnome bo takie lubie. Ale kde jest w ch*j ładne tylko nie moj klimat.
@fervi: najlepszy, ale wg mnie na serwery. Dla zwykłego użyszkodnika, dodatkowo takiego co chce się nauczyć czegoś dystrybucja typu Rolling Release jest ciekawszą opcją. Zaznaczam, że to jest tylko moja opinia.
@RARvolt: W teorii tak, chociaż Debian ma testing, który jest rolling release (teoretycznie). Aczkolwiek dla przeciętnego ogarniętego użytkownika to Debian jest najlepszy.

Dlaczego?
- To nie tylko Linux, to także FreeBSD, Hurd i pewnie parę więcej - jak padnie Linux (z jakiegoś powodu) to masz zastępstwo
- Jest wszędzie
- Jest otwartoźródłowy
- Dużo pakietów

i inne rzeczy (nie mam czasu dużo opowiadać)
@fervi z drugiej strony arch ma zalety takie, jak:
-rolling relase
-bleeding edge
-jest szybciutki
-genialny menedżer pakietów
-bogate repo+AUR
-niewolny, ale nie obchodzi go typ licencji więc masz każdy soft i firmware jaki możesz sobie wyobrazić
@Elusznik:
- Gnome ssie
- Firefox to ma być stabilny, a nie eksperymentalne gówno ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- Wielkiego Wiki chyba nie, chociaż ma wiki dostosowane pod swoje rozwiązania głównie (w sensie to co wprowadzają do Debiana to jest chyba Wikiowane)
- A u was biją murzynów ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°