Wpis z mikrobloga

Jakie perspektywy miałbym wyjeżdżając do #uk albo #kanada jako np junior java dev? Ja jestem człowiekiem, który rozważa milion różnych scenariuszy, więc pytam : D
Zacząłem teraz studia magisterskie z zupełnie innej dziedziny i dość mocno odczuwam na jak kiepskiej uczelni miałem inżynierski stopień studiów. Gdybym w Polsce jeszcze przysiadł z pół roku, może rok to chyba podstaw spokojnie można by się nauczyć? A to zawsze później praca w biurze a nie fizyczna, też chyba z możliwością fajnego rozwoju?
#java
  • 10
@szczesliwa_patelnia: tak w sumie dodam żeby było jasne o co mi chodzi. Żeby pojechać na luzie pracować do Kanady potrzebujesz work permit albo dostać status permanent resident w programie Express Entry.

Żeby dostać work permit musiałbyś znaleźć pracodawcę który zdobędzie dla ciebie LMIA, samo zdobycie LMIA jest trudne, kosztowne i trwa z pół roku. Może się uda, ale ciężko powiedzieć czy ssanie na rynku jest aż tak duże żeby pracodawcom chciało
@sakfa:Zależy od pracodawcy i tego, jak bardzo chcesz zostać, bo papierkologii jest sporo i jest to kosztowny proces. W naszym przypadku po ok 8 mcach pracy na IEC mój pracodawca wystąpił o LMIA. Po kolejnych 5mcach dostaliśmy pozytywną decyzję jednocześnie tuż przed wygaśnięciem IEC występując o pozwolenie o pracę w oparciu o to, jeszcze nie potwierdzone, LMIA. Ostatecznie dostaliśmy nowe pozwolenie na 2 lata. Różnica jest taka, że jest przypisane do
@nielubierozowego: a to spoko, myślałem że jest jak w USA że po tych krótkotrwałych programach jest obowiązek powrotu do kraju. W takim razie to IEC to faktycznie relatywnie łatwa droga do stałej emigracji do Kanady.

Co do Express Entry - ten program daje już prawo stałego pobytu bezterminowo a nie na 5 lat :)

Jakoś miesiąc temu "wylądowałem" jako PR - daje to wszystkie prawa kanadyjskiego obywatela oprócz prawa do głosowania