Wpis z mikrobloga

Minęło już 10 lat od pewnego sławnego wywiadu udzielonego przez gen. Wesleya Clarka (były dowódca sił NATO w Europie, dowodzący operacją NATO na Bałkanach, kandydat demokratów na prezydenta) większość z Was pewnie nie pamięta, a to taka fajna ciekawostka:)
W dwóch zdaniach podał jak jednocześnie przypadkowe i zaplanowane są wojny:)

Macie moje nieudolne tłumaczenie jakby się nie chciało oglądać:

"Zaraz po atakach 9/11 byłem w Pentagonie, podszedł do mnie generał pracujący w sztabie i mówi:
- Podjęliśmy decyzję, idziemy na wojnę z Irakiem.
- Idziemy na wojnę z Irakiem? Dlaczego?
- Nie wiem. Sądzę, że nie mają żadnego innego pomysłu."

Druga część wypowiedzi jest ciekawsza - przypominam 2007r, 3 lata przez Arabską Wiosną:)

"Kilka tygodni później spotkałem go znowu i pytam:
- I co? Nadal chcemy iść na wojnę z Irakiem?
- Jest znacznie gorzej. - i pokazał mi notatkę z biura Sekretarza Obrony US
- To jest informacja o tym jak załatwimy (take out?) 7 krajów w 5 lat. Zaczynamy od Iraku, potem Syria, Liban, Libia, Somalia, Sudan a na koniec Iran"

Zajęło im to więcej niż 5 lat, ale głownie dlatego, że do Iraku weszli na pełnej #!$%@?, a potem jeszcze zahaczyli o Afganistan.
...a reszta:
Syria - wojna domowa od 2011r.
Liban - konflikt wewnętrzny/wojna od 2011r.
Libia - wojna domowa od 2011r
Somalia - wojna domowa od 2009r., tam to już chyba piąta wojna więc żadna rewelacja, ale w czasie gdy on to mówił, w Somali zaczęła się operacja pokojowa autoryzowana przez Radę Bezpieczeństwa ONZ - wiele wskazywało na to, że to koniec wojny.
Sudan - referendum niepodległościowe w 2011r. Od 2012 woja domowa.
Iran - pożyjemy zobaczymy

Fajna ciekawostka? Przyda się do wszelkich teorii spiskowych.

#ciekawostki #syria #irak #usa #polityka #teoriespiskowe #frytkimisieprzypalily
stahs - Minęło już 10 lat od pewnego sławnego wywiadu udzielonego przez gen. Wesleya ...
  • 15
@zamawiacz88: Głównie Twitter, można tam znaleźć wiele aktualnych informacji zanim trafią do opracowań bardziej naukowych. Z pamięci nie podam Ci kont, które podają info o partyzantce w Iranie, ale jak Cię to interesuje to mogę przejrzeć tych, których obserwuję, chyba mam tam kilku którzy się w tym specjalizują. Wydaje mi się, że nawet Szewko czasami robi wstawki właśnie o powstaniu w Iranie.

Na wiki też o tym piszą:
https://en.wikipedia.org/wiki/2016_West_Iran_clashes
https://en.wikipedia.org/wiki/Kurdish_separatism_in_Iran
@JanLaguna: i tak jest od konca 2 wojny swiatowej, usa to jest nowe imperium rzymskie tylko ze oni nie atakuja jakiegos kraju za pomoca wojska bo potem okupacja kosztowalaby wiele kasy, zamiast tego uzywaja CIA. Nie wiem czy to dziala dokladnie tak ale po prostu instaluja agentow w swoich ambasadach na terenie danego kraju, jezeli w takim kraju dojdzie do wladzy partia albo prezydent dla nich nieodpowiedni to probuja go przekupic,
glaaki - @JanLaguna: i tak jest od konca 2 wojny swiatowej, usa to jest nowe imperium...
@babisuk: Napisałem, że Somalia miała wiele konfliktów wcześniej i napisałem w jakim momencie on to mówił - mb to nie encyklopedia żeby opisywać na 10 stron. Liban, Sudan tak samo zbyt "bogata" historia by opisywać - to tylko ciekawostka, nie należy zbyt poważnie brać wypowiedzi emerytowanych generałów:)