Wpis z mikrobloga

ROOMBA, czyli jak SpaceX chce użyć robotów do zabezpieczenia rakiety lądującej na barce

Zrobiłem sobie dziś wycieczkę do Portu i przy okazji pojechałem zobaczyć mityczną Roombę SpaceX. Od strony Magellan Road nic nie widać – po pierwsze jest jakiś nerwowy strażnik ze nawet nie próbowałem stawać a po drugie SpaceX (podobno trochę przeze mnie) postawił stary kontener pomiędzy drogą a namiotem w którym powstaje Roomba. Jednak kompletnie nie wpadli na to że ktoś może być uparty. Wiec objechałem ich budynek ze wszystkich stron i odkryłem że nie zasłonili widoku ze strony drogi 401. Niestety widać tylko troszkę i w sumie to nie za bardzo wiadomo co. Ale co można wywnioskować:

* Będzie to masywne i olbrzymie urządzenie – kilka metrów na kilka metrów na co najmniej metr wysokości. Zrobione z stalowych profili ze ściankami o grubości kilku centymetrów. Nawet śrubki którymi jest to poskręcane są olbrzymie – na oko albo 1″ albo 2″.

* Urządzenie będzie miało sporo rożnego rodzaju silników. Wyglądają na elektryczne dużej mocy – są na razie w pudełkach ale naliczyłem cztery duże, dwa średnie i dwa „małe”. Nie jestem pewien czy są elektryczne czy hydrauliczne – kolor i sztywność kabli jakie od nich odchodzą zdaje się wskazywać na ich elektryczność ale nie założył bym się o złotówkę ze nie są hydrauliczne.

* Nadal trudno wywnioskować w jaki sposób będzie to działało ale moja pierwotna teoria ze będzie to wielki robot który podjedzie pod rakietę i ją złapie zastępując sobą zarówno cylindry hydrauliczne jak i łańcuchy które do tej pory stosowano wydaje się miec coraz większe prawdopodobieństwa bycia właściwą. Myśle ze robot po prostu będzie tak ciężki ze nie trzeba będzie niczego spawać do barki – sama masa wystarczy by zabezpieczyć rakietę.

* Nie wydaje się żeby SpaceX miał szanse zakończyć prace nad robotem przed lotem SES-10. Za to zmiany na barce wydają się na ukończeniu – blast wall jest na swoim miejscu i wydaje się ze prowadzone są prace nad mechanizmem jej podnoszenia i opuszczania.

Źródło: florydziak

#spacex #florydziak #eksploracjakomosu #kosmos #kosmiczneinfo
  • 3
Środek ciężkości F9 jest gdzieś na wysokości 17,5m przy masie ok 25t.
Przy założeniu że że Roomba będzie ważyła dajmy 20t, jeśli by wjechała pod rakietę i złapała ją za uchwyty używane przy montażu na platformie startowej, to środek ciężkości obniży się mniej więcej o połowę.
Chyba że źle liczę.