Wpis z mikrobloga

Mój mini-projekt w którym postawiłem sobie kilka zawodowych/przemysłowych celów osiągnął właśnie pierwszy kamień milowy :) Na dołączonym zdjęciu małe PCB podłączone po USB do komputera z czujnikiem temperatury DS18B20 i odczyty temperatury z tego czujnika.

Będzie to coś w rodzaju stanowiska dydaktycznego na uczelnię, służącego do badania zachowania układu sterowania z regulatorem P/PI/PID. Prosta sprawa: grzałka, wentylator, obiekt inercyjny (jakieś blaszki czy coś podobnego), dwa czujniki temperatury w różnych miejscach. To jest ta mniej ciekawa część projektu, bo nic odkrywczego tutaj nie ma.

Natomiast ciekawszym aspektem wydaje mi się zrealizowanie moich postanowień, czyli:
- komunikacja z komputerem poprzez USB bez instalacji dodatkowych sterowników - USB CDC - ATmega16U2 + LUFA
- interfejs w LabView - podobno popularne rozwiązanie w przemyśle - jakiś wykresik, pola do wpisania kp/ki/kd, przełączniki
- możliwość zaprogramowania układu poprzez port USB - wykorzystując stockowy bootloader w ATmedze16U2 - mniejsze ewentualne koszty produkcji, przyspieszenie procesu i zmniejszenie rozmiaru/kosztu PCB
- "kompleksowe" rozwiązanie - całe stanowisko to jeden obwód drukowany podzielone na sterownik i grzałkę wykonaną w formie długiej ścieżki miedzianej, do tego odpowiednio rozmieszczone otwory montażowe na montaż wentylatora na dystansach, podstawek (nóżek)
- zamówienie PCB i polutowanie/złożenie małej serii tj. ok. 6 sztuk

Dodatkowo, mam w planie projekt interfejsu MIDI do starego keyboardu, a w projekcie LUFA istnieje implementacja protokołu MIDI po USB.. także wszystko po drodze :)

#elektronika #diy #pcb #usb #visherdev (PS. myślę wrócić do gamedevu.. :))
Visher - Mój mini-projekt w którym postawiłem sobie kilka zawodowych/przemysłowych ce...

źródło: comment_wQIdi5xyOzuYqw0NRDuOULxrYqhlpZJh.jpg

Pobierz
  • 8
@Ninik: cóż, powiedział bym "normalnie" - oczywiście zależy od elementu:

obudowy typu 0805/0602 - cynuję jedno pole, nagrzewam grotem, umieszczam element tak aby złapało z tej roztopionej strony i później cynuję drugą stronę
mikroprocesor (TQFP i podobne) - w sumie bardzo podobnie, cynuję jedno pole, przykładam element lutując jedną nóżkę. Lekko koryguję położenie, cynuję nóżkę po przeciwległej stronie i cienkim grotem i cyną 0.25mm nóżka po nóżce cynuje wszystko - z