Wpis z mikrobloga

@Marpop: Czasem nie jest tak, że połowa naszej fizyki jest jakoś związana z prędkością światła? Zakładam, że wszechświat w którym tak fundamentalna rzecz jak c jest inna (nie mówiąc już o nieskończoności), mógłby w ogóle nie przypominać naszego.
@Marpop: Dla np. teorii względności i ogólnie większości fizyki wartość prędkości światła czy innych stałych nie ma w ogóle znaczenia - do stopnia, w którym wiele obliczeń przeprowadza się przy założeniu h = G = c = 1 - tzn. stałą Plancka, stałą grawitacji i prędkość światła sprowadza się do jedynek, dzięki czemu znikają ze wzorów. Jest to wygodne i wbrew pozorom uprawnione, bo odpowiada przyjęciu jednostek Plancka (https://pl.wikipedia.org/wiki/Jednostki_Plancka ).
jeśli to ich specyficzne połączenie zmieni swoją wartość, to w fizyce zmieni się zaskakująco dużo


@fizyk20: A mógłbyś przybliżyć co by się zmieniło? Nigdy o tym nie słyszałem i bardzo mnie to zainteresowało. :)
@Elthiryel: Ta stała generalnie określa, jak silne jest oddziaływanie elektromagnetyczne, które de facto kształtuje świat jaki znamy. Ponoć (tu opieram się na tym, co kiedyś słyszałem i znalazłem na Wiki - niestety nie mam na to jakichś poważnych źródeł) zmiana tej stałej o 4% spowodowałaby niemożliwość powstania węgla w fuzji jądrowej (czyli żegnajcie, żywe organizmy), a jej wielkość większa od 1/10 uniemożliwiłaby fuzję w ogóle (czyli żegnajcie, gwiazdy).
@fizyk20: @Elthiryel: @Marpop: Tak naprawdę takich stałych bezwymiarowych jest ponad 20 (w tym stałe określające siłę oddziaływań elektromagnetycznych, czyli wspomniana stała struktury subtelnej, oddziaływań słabych, silnych, różne kąty mieszania kwarków, kąty mieszania neutrin, próżniowa wartość oczekiwana pola Higgsa, ...). Nazywa się je stałymi fundamentalnymi. Jeśli uda się rozszerzyć Model Standardowy i stworzyć teorię unifikującą wszystkie oddziaływania, to prawdopodobnie okaże się, że większość z nich to nie są stałe fundamentalne