Wpis z mikrobloga

Elon wszystkim.

Tak jak wczoraj pisałam, że zrobię wpis o tej konferencji NASA tak zrobiłam.

Za pomocą kosmicznego teleskopu Spitzer, NASA po raz pierwszy w historii odkryła układ planetarny w którego skład wchodzi 7 planet skalistych o wielkości podobnej do naszej planety. Orbitują one dookoła czerwonego karła zwanego TRAPPIST-1. Co ciekawe aż trzy z nich znajdują się w strefie sprzyjającej powstaniu życia czyli w egzosferze a na wszystkich może znajdować się woda w stanie ciekłym. Jak wszyscy wiemy woda, to jeden z kluczy do potrzebnych do powstania życia. Biorąc jednak pod uwagę prawdopodobne warunki atmosferyczne występujące na tych ciałach niebieskich, to tylko wspomniane wyżej trzy mają największe szanse na powstanie życia. Okres orbitalny tej trójki (e, f, g) wynosi od 6 do 12 dni.

Układ ten znajduje się zaledwie 40 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Wodnika. Oczywiście dla nas odległość ta wydaje się w tej chwili niemożliwa do pokonania w krótkim czasie. Patrząc jednak na skalę wszechświata można powiedzieć, że to tuż za naszymi drzwiami. Masa wszystkich planet nie została jeszcze określona.

W porównaniu do naszej gwiazdy, TRAPPIST-1 jest niezwykle chłodnym karłem. Jest tak chłodny, że aby na danej planecie występowała woda w stanie ciekłym, to musi ona orbitować go w mniejszej odległości niż dotychczas spotykanej w podobnych układach we wszechświecie. Wszystkie 7 planet orbituje czerwonego karła bliżej niż Merkury dookoła naszego Słońca. Osoba stojąca na powierzchni jednego z tych ciał niebieskich mogłaby gołym okiem dostrzec chmury lub zjawiska geologiczne na drugiej planecie. Czasami widoczna na niebie byłaby większa niż Księżyc z Ziemi.

Niestety muszę wszystkich rozczarować bo SETI już zbadało ten układ i nic nie usłyszało i niestety wszystkie są prawdopodobnie zwrócone jedną stroną do gwiazdy. W przyszłości układ ma zostać zbadany również przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba który wkrótce ma polecieć w kosmos. JWST będzie mógł wykryć na planetach ślady wody, metanu, tlenu, ozonu i innych składników atmosfery. Poza tym pomoże on określić ich temperaturę i ciśnienie atmosferyczne.

Dziękuję bardzo @haussbrandt za streszczenie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

I obserwujcie ----------------> #kosmicznapropaganda

#eksploracjakomosu #ciekawostki #nauka #gruparatowaniapoziomu
Pobierz O.....Y - Elon wszystkim.

Tak jak wczoraj pisałam, że zrobię wpis o tej konferencj...
źródło: comment_F7DmWNKn0Ak5b8jo800PI8a2tKgXF85W.jpg
  • 117
Niestety muszę wszystkich rozczarować bo SETI już zbadało ten układ i nic nie usłyszało i niestety wszystkie są prawdopodobnie zwrócone jedną stroną do gwiazdy


@OCISLY: Ale to chyba nie zmienia wiele, prawda? Prawdopodobieństwo na to, że na jakiejś planecie żyją stworzenia zdolne do komunikacji na odległość jest dużo mniejsze niż na to, że na planecie istnieje w ogóle jakieś życie.

Jeśli to tylko np. coś na wzór dinozaurów to i tak