Wpis z mikrobloga

Na czwartek 3 marca, na godzinę 03:14 czasu polskiego planowany jest start rakiety Szahin III (Shaheen) z kosmodromu Sadikabad w Pakistanie. Test rakiety nośnej mającej wynieść 8t ładunku na MEO - średnią orbitę okołoziemską. Jest to duży krok naprzód w rozwoju technologii kosmicznych tego azjatyckiego kraju. Transmisja na żywo ze startu nie będzie dostępna na NASA TV.

Będzie to dość ciekawy start, ponieważ rakieta Szahin 3 do tej pory była wykorzystywana jako balistyczna średniego zasięgu. Pierwszy lot odbył się w 1987 roku. Nieoficjalnie zachodni eksperci zarzucają naukowcom z PSA (Pakhistaan Space Agency) kooperację z reżimem Kim Dzong Ila i transfer technologii.

(Zdjęcie rakiety ustawianej pionowo za pomocą samobieżnego transportera Shameel Khan)

#startyrakiet #rakiety #kosmos #roskosmos #nasa #ciekawostki #spacex #pakistan #koreapolnocna #technologia
Impresjonista - Na czwartek 3 marca, na godzinę 03:14 czasu polskiego planowany jest ...

źródło: comment_yMHNye4UkjsrYRoQyXTGFNT9A11aa5QX.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Bo na zdjęciu jest Szahin 2, który stanowi człon dużo większej szahin trójki.


@Impresjonista: No to kurde... Piszesz o Shaheen-III a pokazujesz Shaheen-II. ;-)
Sam się też zastanawiałem jak to 8ton da rady podnieść.
  • Odpowiedz
@Zbinon: na foto widać że Szahin 2 jest dwustopniowy - przerwa pomiędzy stopniami na środku. Trójka jest rakietą trzystopniową na paliwo ciekłe, gdzie pierwszy stopień (a względem zdjęcia trzeci dodany) jest większy niż dwa wyższe i znacznie większej średnicy. Osłona na ładunek jest większej średnicy niż stopień II i III i żblizony do I. Trzymam kciuki za pakistański program kosmiczny, gdyż zwiększa konkurencję.
  • Odpowiedz
@Impresjonista: nie wieżę w pokojowe zamiary tego projektu ani że ta rakieta miała by mieć coś wspólnego z eksploracją kosmosu za dużo mieli prób nuklearnych i za bardzo starali się o technologie od francuzów podejrzewam że pod przykrywką "eksploracji kosmosu" testują nowe nośniki głowic balistycznych.
  • Odpowiedz
@Wiri: to też dobrze. Nawet jeśli próba miałaby okazać się, że rakieta wpadnie do Oceanu Spokojnego po przeleceniu 10 tys km to fajnie że testują celność i zasięg. Te technologie dla bezpieczeństwa globalnego powinny być udostępniane, choćby Korei Płn.
  • Odpowiedz