Wpis z mikrobloga

Czy wiesz, że: minęły już 23 lata od rynkowej premiery pierwszej konsoli z rodziny PlayStation?

Minęły już 23 lata od rynkowej premiery urządzenia, które niedługo później miało zrewolucjonizować rynek domowych konsol i wytyczyć standardy, których producenci konsol trzymają się do dziś. Głównym bodźcem do stworzenia zdawało by się początkowo mało znaczącej marki była nieudana współpraca Sony z Nintendo oraz kontrakt na projekt i produkcję czytnika CD do Super Nintendo Entertainment System, który miałby nosić nazwę „Play Station” lub „SNES-CD”. Kontrakt podpisano a Sony zaczęło projektować własną konsole kompatybilną z SNESem (gry na kartridżach), która była by jednocześnie domowym centrum multimedialnym wykorzystującym nowo wprowadzony format CD oferujący znacznie większą pojemność od starszych nośników danych. Projekt anulowano po tym jak Nintendo „zrozumiało”, że według kontraktu z 1988 roku Sony miało by kontrolę nad wszystkimi tytułami wydanymi na nowym nośniku „SNES CD-ROM”.

PSX to pierwsza domowa konsola gier, która sprzedała się w nakładzie ponad 100 milionów sztuk. Zaprojektowana przez Kena Kutaragiego – „ojca PlayStation” była kamieniem milowym w rozwoju domowej rozrywki. Odegrała dużą rolę w przechodzeniu konsol z grafiki 2D na render 3D w czasie rzeczywistym. Jako pierwsza wykorzystywała nowy format CD-ROM, który swoją ogromną jak na tamte czasy pojemnością pozwolił na rozwój grafiki i szczegółowości gier.

Maksymalna rozdzielczość obrazu wynosiła 640×480 a generowana była przez 32-bitowy procesor o taktowaniu ~33MHz wspomagany 2MB pamięci RAM oraz 1MB pamięci VRAM. Pierwsza konsola z rodziny nie posiadała dysku twardego, zapisy były gromadzone na kartach pamięci o pojemnościach od 128kb aż do 8MB. Pierwotnie konsola była dostarczana z zwykłymi padami, kontrolery typu DualShock były „w opcji”.

Odwiedź nas czasem na: VGArena.pl ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pełen artykuł

Polub fanpage

Podobał ci się tekst? Zasubskrybuj tag #vgarena
Pytanie, opinie, propozycje? Pisz na FB, wykopie lub na kontakt(at)vgarena.pl

#vgarena #technologia #konsole #psx #ps2 #ps3 #ps4 #ciekawostki #gry
VGArena - Czy wiesz, że: minęły już 23 lata od rynkowej premiery pierwszej konsoli z ...

źródło: comment_rSWuGX3i1n6gf98uWd0XBpDFBMsgOT9k.jpg

Pobierz
  • 31
Final Fantasy VII, IX, Metal Gear Solid, Tekken 3, Driver

@Red_Devil: po tym jak niemal mieszkałem u kumpla gdy miał N64, to kontynuowałem tę tradycję gdy zakupił PSX właśnie z powodu powyższych tytułów. Z resztą na emulatorze grałem w T3 i Mario64, a na PC parę lat temu ponownie przeszedłem FF7 i MGSa. Czasy, gdy gry były zajebiście wciągające...