Wpis z mikrobloga

Co Twoim zdaniem ma większy pozytywny wpływ na stopień uczciwości ludzi i bardziej zmniejsza złodziejstwo i bandytyzm.

1. Wiara. Nawet niebogaci ludzie gdy są wierzący starają się żyć w zgodzie z religią i nie szkodzą innym. Niewierzący nawet po zaspokojeniu potrzeb i tak chcą więcej.

2. Osiągnięcie zadowalającego poziomu majętności. Laickie społeczeństwa gdy są bogate mają niższą skłonność do popelniania przestępstw niż religijne a biedne.

#ankieta #4konserwy #neuropa

Co ma bardziej pozytywny wpływ na stopień uczciwości ludzi.

  • Wiara w Boga. 28.8% (19)
  • Bogactwo. 71.2% (47)

Oddanych głosów: 66

  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@szurszur ale dlaczego użyłeś słowa "nawet" laickie. Laickie społeczeństwa mogą kierować się jeszcze bardziej ucziwszymi zasadami niż te wierzące. Nie trzeba być bogatym niewierzącym by być ucziwszym niż wierzący.
  • Odpowiedz
Katolickie społeczeństwa mają duży poziom toleracji dla złodziei, oszustów, socjalizmu itp. Pewna część społeczeństwa zawsze będzie łapała premię w takim społeczeństwie żyjąc dokładnie wg religijnych antyzasad i stąd na zewnątrz wizerunek kraju bardzo gówniany. Jako gniazda korupcji i zacofania. W takich społeczeństwach jest duży poziom bezkarności i dobry grunt pod tworzenie się sitw, klik, mafii... Społeczeństwa ateistyczne, jak np. Chiny posyłają takie osobniki do piachu. W góle jest silny związek między zamożnoscią
  • Odpowiedz
@szurszur: To ja aby oprzeć się na jakichś danych dorzucę ranking przestępczości wg państw tzw Crime Index. Uprzedzam, że nie wiem jaka jest metodologia i jak to wyliczają no ale na czymś trzeba się oprzeć https://www.numbeo.com/crime/rankings_by_country.jsp

Można też porównać liczbę zabójstw per capita według kraju https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_intentional_homicide_rate

A jako ciekawostkę tylko, bo to nie było żadne profesjonalne naukowe badanie, dorzucę eksperyment ze "zgubionym portfelem" w różnych krajach. Tzn. Ile portfeli wróciło
  • Odpowiedz
@mborro: Niektóre z tych danych moga wprowadzac w bład. W różnych krajach ten sam czyn jest przestepstwem a w innych wykroczeniem.
Wskaźnik zabójstw w przypadku Polski na Wikipedii jest prawdopodobnie zmanipulowany. Być może podrasowano go w zwiazku z fala uchodzców na Zachodzie aby Polska nie wypadała gorzej niż kraje z setkami tysięcy przybyszów z innej kultury.
W tabelce podano, że w 2014 w Polsce było 283 zabójstw a strona policji
  • Odpowiedz
@szurszur: No rzeczywiście te dane o zabójstwach są spieprzone. Dziwne bo jakieś dwa lata temu gdy patrzyłem na t zestawienie to Polska miała ok 1,4 zabójstwa na 100 tys. co by bardziej odpowiadało prawdzie.

PS przeczytaj artykuł o tych portfelach to link do oryginału http://www.digest.com.pl/kto-zdal-test-uczciwosci Oczywiście trzeba podejść do tego z przymrużeniem oka ale w sumie wyszły ciekawe wyniki.(na końcu artykułu masz tabelkę z wynikami z poszczególnych miast) Finowie na
  • Odpowiedz
Dziwne bo jakieś dwa lata temu gdy patrzyłem na t zestawienie to Polska miała ok 1,4 zabójstwa na 100 tys. co by bardziej odpowiadało prawdzie.


@mborro: Potwierdzam, że tak było.
Własnie przez tę nagła zmianę zaczałem szperać i wyłapałem, że ktoś podał mocno zaniżone dane w przypadku Polski.

Co do eksperymentu z portfelem to on jest moim zdaniem z gatunku mniej wartościowych. Mała próba, duża przypadkowośc itp.
  • Odpowiedz