Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem #elektryka #defoxebuduje

Mirasy jak łączycie peszle? Ja wciskam dwa mniejsze do większego i "ładnie" oklejam taśmą izolacyjną.
Tak trochę na zasadzie "mufy" ;-)
Te szare fajnie rozmiarowo "wskakują".
Wiem, że są złączki do peszli ale cholerstwo jest nie do dostania.
Są również fajne rozwiązania do peszli z instalacji samochodowej np. trójniki.
A do instalacji budynkowej?
defoxe - #budujzwykopem #elektryka #defoxebuduje 

Mirasy jak łączycie peszle? Ja w...

źródło: comment_WlFeJUfWg4Yw6hWh0MU3D0knCEDzrNTP.jpg

Pobierz
  • 10
Szeroki temat @dzieju41 ... Akurat ten przypadek to poszedł wewnątrz pod wełnę skalną. Jednak w swym amatorskim żywocie "instalatorskim" niestety nie zauważyłem logicznych rozwiązań takiego problemu... Jak mówię, widziałem/słyszałem o złączkach do peszli ale ilekroć wspominam o nich w hurtowni to mają takie oczy: (ʘ_ʘ)
A w samochodach/lotnictwie itp. się to stosuje...
@defoxe: Twoje rozwiązanie jest jak najbardziej ok. Jeśli na widoku to daję tylko taśmę pod kolor i trochę grubiej. bo jakoś słabe te ogólnodostępne PVC teraz sprzedają. A jak wygląd ma grubsze znaczenie lub zastosowanie jest nietypowe to specjalne peszle lub w ogóle inne osłony.
A jak wygląd ma grubsze znaczenie lub zastosowanie jest nietypowe to specjalne peszle lub w ogóle inne osłony.


@Niedobry: No to już chyba lepiej korytkiem polecieć ;-)

Twoje rozwiązanie jest jak najbardziej ok.


Cieszę się, bo jako amator/hobbysta - improwizuję ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
Oczywiście o tym mówię: korytko to też osłona przewodu.
Jeżeli natomiast wewnątrz ściany (płyta regips z wypełnieniem? domyślam się tylko...) dałeś peszel to nie taki znowu amator. Jak najbardziej prawilnie to zrobiłeś.
Janusz by sam kabel dał. Jeszcze w gównoizolacji bo kupiony gdzieś w markecie na promocji.
Przy tego typu połączeniach najważniejsze jest żeby ciągłość osłony zachować i w miarę podobne materiały (właściwości izolacyjne, łatwopalność bla bla bla etc.).
Wiem, że są złączki do peszli ale cholerstwo jest nie do dostania.


@defoxe: na te złączki szkoda szczempić ryja xd
Najlepiej to ciąć peszle odmierzone ale takie wykonanie jak Twoje też jest spoko.

Jak uzupełniasz dziurę na peszel? Sam gips czy coś jeszcze?
@defoxe: ja nie używam peszli ;) (z racji atrakcji, by później w razie czego coś przez nie przecisnąć). W praktyce - oprócz dobrego samopoczucia że przewody luzem nie latają - nic one nie dają, bo i tak kartongipsiarze gdzieś czymś to docisną (nawet o tym nie wiedząc) - choćby wełną, i potrafi się zagnieść tak, że nie przeciągniesz już nic.

Dlatego tam gdzie chcę zachować przeciągalność - daję rurki gładkie, do
hrumque - @defoxe: ja nie używam peszli ;) (z racji atrakcji, by później w razie czeg...

źródło: comment_M3aFqQpAAk1CqnGaTDyYQHdvlmdGTE1t.jpg

Pobierz
A w całej reszcie - grubo mnie to wali, i kładę kable bez peszli, bo w niczym jeszcze mi się one nie przydały w życiu.


@hrumque: Mówi się, że zadaniem peszla nie jest tylko uporządkowanie kabli ale również zapewnienie im (ponoć) wentylacji (kable się grzeją), no i ochrona pożarowa a także ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi.

bo i tak kartongipsiarze gdzieś czymś to docisną (nawet o tym nie wiedząc) - choćby wełną,
@hrumque: Mówi się, że zadaniem peszla nie jest tylko uporządkowanie kabli ale również zapewnienie im (ponoć) wentylacji (kable się grzeją), no i ochrona pożarowa a także ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Taka jest teoria...
Pytanie - co lepiej chłodzi (lub izoluje od chłodzenia) - warstwa powietrza które nie ma jak się wymieniać/krążyć (wewnątrz peszla otulonego np wełną, albo gipsem/tynkiem) czy bezposredni kontakt przewodu z tym materiałem?
Drugie pytanie - przed czym osłoni
@defoxe: @hrumque: Rurka, jeśli już to właśnie zmniejsza obciążalność przewodu bo dodatkowa warstwa powietrza utrudnia oddawanie ciepła.
A jeśli chodzi o kwestię pożaru, to o ile się orientuję żadna norma nie nakazuje układania przewodów w otoczeniu drewnianej konstrukcji w rurkach jeśli są w podwójnej izolacji. Poza tym słyszał ktoś w ogóle, żeby przewód zapalił się gdzieś na swojej długości i jeszcze spowodował pożar? Ciężko mi to sobie wyobrazić. Pożary spowodowane