Wpis z mikrobloga

Czasem widzę pytania o pracę zdalną, a że mam wolne popołudnie napiszę parę wskazówek, może komuś się przyda.

Czym warto się zająć?

Pewnie większość z was odpowie "programowaniem!". Faktycznie, jest to dobra opcja, a nauczyć się można korzystając z materiałów dostępnych w internecie. W tej materii wypowiadać się szczegółowo nie będę, jest pełno wpisów na mirko o tym. Aktualnie uczę się webdeveloperki, a mirków z województwa wielkopolskiego może zainteresuje info, że trwa nabór na darmowy kurs. Organizowany jest w weekendy, rozpoczyna się w marcu, a finansowany jest ze środków UE. Tutaj link

Copywriting. Kolejna popularna forma pracy zdalnej. Chcesz spróbować, a dopiero zaczynasz?

1. Szukaj zleceń na grupach faceboowskich (np. "Mam pracę dla freelancera"). Nie pisz przykładowych tekstów za darmo i domagaj się umowy o dzieło. Jeśli zleceniodawca koniecznie chce fakturę możesz ją wystawić przez useme, za tę usługę pobierana jest jednak opłata.

2. Jak wyglądają stawki? Najwięcej ogłoszeń dotyczy tekstów SEO, czyli pod pozycjonowanie. Pisze się:

- tzw. precle (niska wartość merytoryczna, “lanie wody) - zazwyczaj od 1 zł do 2 zł, np.
- zapleczowe (bardziej z sensem),
- opisy produktów (np. za mało specjalistyczny produkt 7 zł),
- teksty synonimiczne (często korzysta się z mieszarek, jednak jeśli samodzielnie dopasowujesz synonimy, możesz negocjować wyższą stawkę),
- teksty na bloga,
- teksty specjalistyczne.

Małe stawki za teksty SEO? Jeśli piszesz szybko, swobodnie wypowiadasz się na każdy temat, godzinowa stawka może wyjść niezła.

3. Co z serwisami, na których można pisać?

Najpopularniejszy to textbookers, jednak stawki są dość niskie i nawet jeśli zdecydujesz się dla nich pisać, traktuj to jako dodatkowy zarobek. Ciekawą alternatywą jest goodcontent. Zmienili zasady i nie można proponować stawek, ale zdarzają się zlecenia za dobre stawki. Pamiętaj, że biorą prowizję i końcowo wychodzi Ci mniej.

4. Buduj portfolio

Jest wiele sposobów - możesz założyć darmową stronę internetową, stworzyć sobie pdfa. Zbieraj przykładowe teksty lub linki do artykułów, które napisałeś. Z czasem wyróżnij te najlepsze.

Co ma jeszcze potencjał?

Wszelkie zlecenia związane z marketingiem, np. prowadzenie social media. Jeśli myślisz, że polega to na dodawaniu postów i śmieszkowaniu z klientami, to znaczy, że nie wiesz nic o tym. Aktualnie coraz częściej odchodzi się od reklamy w tradycyjnym wydaniu (lub jest to mniej eksponowane), a stawia się na budowanie eksperckiego wizerunku firmy. Ty musisz wykorzystać wszelkie kanały social media, by o marce, dla której pracujesz zrobiło się głośno w pozytywny sposób.
Wiem po sobie, że nie są wymagane studia, a ogarnięcie tematu. Czytaj branżowe strony, obserwuj profile większych firm. Zlecenia też są na branżowych grupach.

Możesz znaleźć również zlecenia na marketing szeptany. Nazwa brzmi ładnie, a w praktyce już nie jest to takie piękne. Decydując się wykonać taką pracę zazwyczaj dostajesz gotową bazę z linkami, słowami kluczowymi lub linkami i rozpoczynasz... spamowanie na forach. Widziałeś czasem posty typu "Super artykuł, ja ostatnio kupiłam prezent w firmie XYZ link blabla.pl"? To właśnie marketing szeptany. Nie polecam tego robić ani firmom się w to bawić.

Potencjał ma także branża e-commerce. Coraz więcej osób zakłada sklepy internetowe i potrzebują kogoś kreatywnego, by pomógł im w promocji firmy. Jest wiele działań, które pomagają wypromować markę (i nie za miliony monet), ale to chyba temat na inny wpis. Jakby ktoś był zainteresowany mogę rozszerzyć temat - opisać z własnego doświadczenia, jak wyglądają różne aspekty pracy zdalnej, jak pisać dobre teksty, posty itd.

#pracazdalna #freelance
  • 2
  • Odpowiedz