Wpis z mikrobloga

@costadelsol: Nie jest to jednoznacznie wytłumaczone.
Tutaj artykuł:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3485070/
Patrz sekcję anatomii i patofizjologii.
Opisano dwa łuki odruchowe potencjalnie odpowiadające za to. Jeden ci opiszę, nie wiem, na ile się znasz, może niepotrzebnie.
światło pada na siatkówkę, impuls przez nerw wzrokowy dochodzi bocznicami do jądra przedpokrywkowego (śródmózgowie), stamtąd do jądra ślinowego górnego (jądra przywspółczulnego nerwu twarzowego, w moście), stamtąd włókna przez nerw twarzowy, nerw skalisty większy biegną do zwoju skrzydłowo-podniebiennego, tam
@costadelsol : Jeszcd uściślę swoją wypowiedź: podobny bol moim zdaniem można wywołać u siebie, gdy szybko patrzysz blisko-daleko, probujesz zrobić zeza czy jakieś inne dziwne gwaltowne ruchy gałkami ocznymi.
Tu są kwestie adaptacji, akomodacji - tym samym pracy mięśni.

Muszę koniecznie doczytać co wrzucił w tym artykule @Oppaiconnoisseur bo sama jestem ciekawa.
Okulistą nie jestem, a te 2 tyg. okulistyki na studiach i skupianie się tylko na chorobach i urazach oka to
@Oppaiconnoisseur: Ciekawy artykuł, przejrzałem pobieżnie. Tyczy on się jednak głównie światłowstrętu jako symptomu chorobowego i nie jestem pewien czy można odnosić te mechanizmy do zdrowego człowieka. Krótko mówiąc chodzi o to, że w np. migrenie gdy to wszystko jest mocno nakręcone to daje właśnie zjawisko światłowstrętu - ale czy będzie też tak w normalnej sytuacji?
To wyjaśnienie o którym ja pisałem wyżej tyczy się typowo ostrego światła i szczerze mówiąc sam
@Vitru:
dla mnie w oparzenia siatkówki ciężko wierzyć, bo chyba nie odkryli w niej zakończeń bólowych. Hipoteza rogówkowo-oparzeniowa ma sporo sensu, bo przecież w zapaleniach rogówki jest światłowstręt. Ale jako jedyny mechanizm to raczej nie, bo przecież wtedy raczej nie można byłoby się zaadaptować do tego światła po kilku sekundach i na pewno wrażliwość nie zależałaby od szerokości źrenicy. Poza tym, ból przy oparzeniach rogówki promieniowaniem UV pojawia się kilka godzin
@Oppaiconnoisseur: z medycyny to nawet nie wiem gdzie jest trzustka, dwunastnica albo śledziona ani nie wiem co one robią ( ͡° ͜ʖ ͡°) (jestem programistą) ale bardzo doceniam Twój wysiłek. Nawet sobie tego nie potrafiłem wyobrazić, co napisałeś, ale na swój sposób postarałem się to zrozumieć.