Wpis z mikrobloga

Żeby pewna grupka śmieszków nie umarła z powagi - wrzucam heheszki o gwałcie. Tak, uważam, że zbyt częste, czy wypowiedziane w nieodpowiednim czasie czy kontekście są szkodliwe, natomiast jeśli jesteśmy w bezpiecznym otoczeniu, to można je potraktować tylko jako żarty. Tak jak z żartami rasistowskimi.
C.....Z - Żeby pewna grupka śmieszków nie umarła z powagi - wrzucam heheszki o gwałci...
  • Odpowiedz
@CrtZ: Kultura gwałtu jest pojęciem wykorzystywanym przez establishment liberalny do maskowania realnej przyczyny braku wolności i równości seksualnej — wszelkie relacje w kapitalizmie opierają się na nierówności, a w związku z tym są od zarania przemocowe. Jedna przemoc jest bardziej zawoalowana innej bardziej otwarta, ale clou nie jest ten czy tamten występek ale przeżywane i reprodukowane schematy współżycia. Nie ma też czegoś takiego jak rewolucyjna praktyka seksualna.
  • Odpowiedz
Czy w takim razie kobiety, które opuszczają branie pigułek antykoncepcyjnych w razie zajścia w ciążę nie powinny być podobnie traktowane?


@Belkotliszek: jesli mezczyzna o tym nie wie, a wiedzac - nie zgodzilby sie na wspolzycie, to oczywiscie, ze tak.
Plec nie ma tu znaczenia, chodzi o doprowadzenie podstepem do obcowania plciowego.

W kwestii przytoczonej sprawy w sumie to jest
  • Odpowiedz
Sądzę, że powinny, tak wynika z argumentacji użytej w sądzie.


@CrtZ: Nie doczytałem tego, bo artykuł widzę w skróconej formie jednego akapitu, a jak w google znalazłem informacje na rp.pl to tam o tym nie pisali (mógłbyś cały artykuł wkleić, bo nie mam teraz czasu szukać informacji na innych serwisach, a poczytałbym całość).

jesli mezczyzna o tym nie wie, a wiedzac - nie zgodzilby sie na wspolzycie, to oczywiscie, ze
  • Odpowiedz
@CrtZ: słuszna w mojej opinii decyzja i wyrok też nader sensowny. Jeśli zgodę na seks udziela się warunkowo (czyli właściwie zawsze), to gdy część z tych warunków zostanie podstępem wycofana, to mamy do czynienia z zachowaniem nagannym, które powinno być karane prawnie.
  • Odpowiedz
@Belkotliszek: Wybacz, nie wiedziałem, że artykuł jest za paywallem, tutaj jest oryginalny https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2017/jan/16/removing-condom-without-permission-rape-swiss-court-definition-non-consensual-sex

I argumentacja:

Szwajcarka uznała, że to zachowanie w istotny sposób naruszyło jej autonomię seksualną. Jak zaznaczyła, jej zgoda na stosunek była warunkowa, a warunkiem było właśnie użycie prezerwatywy. Z chwilą więc, gdy mężczyzna zdjął prezerwatywę, seks przestał być dobrowolny. Sąd w Szwajcarii przychylił się do zdania kobiety.
  • Odpowiedz
Tak samo w drugą stronę -- skąd wiadomo, że nie uzgodnili seksu bez prezerwatywy? Przecież nikt umów nie podpisuje ani nie nagrywa oświadczeń.


@Belkotliszek: Opcji jest kilka (najpierw prezerwatywę założył, potem zdjął, więc jest to dowód), ale i tak na koniec zawsze to będzie słowo przeciwko słowu. Jak setki innych spraw, zawsze to będzie trudne, nie jestem praktykiem sądowym, ale jednak wymiar sprawiedliwości jakoś działa pomimo wielu spraw gdzie też
  • Odpowiedz
@CrtZ: Jeżeli ktoś idzie z kimś do łóżka dobrowolnie (a tak w tej sytuacji było) to musi liczyć się z konsekwencjami (ciąża, choroby). Niezależnie czy partnerka mówi, że brała pigułki (a nie brała) albo czy partner mówi, że dobrze założył kondoma (a źle założył).
  • Odpowiedz
@CrtZ: Polski wymiar sprawiedliwości pozostawia wiele do życzenia.

Ale nigdy nie chciałbym być sądzony przez jakikolwiek sąd w kraju w którym dominuje lewactwo, m.in. Szwecja, Szwajcaria itd.
  • Odpowiedz
@CrtZ: Kultura wskazywała by coś co jest dozwolone, podczas gdy nie jest. Jest karaną i ściganą patologią, jak inne przestępstwa. To nie jest tak, jak np w przypadku kultury kulinarnej, że idę se gdzieś i zastanawiam się co sobie zgwałce wieczorem po kolacji.
  • Odpowiedz
@urs6: Hmmm... Jest kultura palenia marihuany, a samo palenie nie jest dozwolone. Jest karane i ścigane. Kultura nie zawsze idzie w parze z uwarunkowaniami prawnymi.

Kultura gwałtu ma wskazywać, że istnieją kulturowe wzory, które w zbiorowej świadomości zmniejszają piętno gwałciciela - np. większe nagłaśnianie spraw niepoprawnych oskarżeń o gwałty niż poprawnych, częste "sama tego chciała skoro się tak ubrała" itp. Polecam case sprawy gwałtu z Lasu Kabackiego, kiedy jednym z
  • Odpowiedz
@Turkmenski_Kot_Pustynny: W sensie, że do seksu tak czy siak miało dojść, a jedynie jego forma była nieakceptowalna dla kobiety? To jest jakiś argument, polski KK mówi:

Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.


Pytanie co z tym podstępem...
  • Odpowiedz