Wpis z mikrobloga

#inzynieria #mechanika

Projektuje sobie narzędzie które będę wykorzystywał do wybijania lag górnych z dolnych w amortyzatorze rowerowym. Dostępne na rynku wkręty dociskowe ( potocznie zwane robakami) w rozmiarze M6 i M8 dostępne są w maksymalnej długości odpowiednio 70 i 60 mm co powoduje że są dla mnie nieco za krótkie.

Wpadłem na pomysł że połączę dwa robaki taką mufą:

https://www.art-nierdzewne.pl/mufa-okragla/2466-mufa-okragla-m6x30-a2-dluga-nierdzewna.html

Mufa ma 30mm więc będzie przypadało po 15 mm gwintu na robaka. Czy taka wartość wystarczy żeby połączenie było stabilne? Taka mufa nie rozpadnie się od lekkich uderzeń od dołu w wkręconego robaka?

Wszystkie gwinty ( bo będą jeszcze inne elementy) będą wkręcane na klej.
  • 7
Dostępne na rynku wkręty dociskowe ( potocznie zwane robakami) w rozmiarze M6 i M8 dostępne są w maksymalnej długości odpowiednio 70 i 60 mm co powoduje że są dla mnie nieco za krótkie.


@zupa_12: Jest sporo zakładów, które robią wkręty i śruby na zamówienie w dowolnej długości.
@a231: E tam, wiesz, chciałem to zrobić niskim kosztem z ogólnie dostępnych produktów. Nie prowadzę serwisu a wszystko robię do własnego użytku, akurat to narzędzie będzie używane 1 lub max 2 razy w roku.
@zupa_12: Przyjelo sie ze zeby polaczenie gwintowe zapewnialo odpowiednia wytrzymalosc.
L wkrecenia =1,2-1,3 d gwintu (dla stali) i odpowiednio 1,5d dla zeliwa.
Powinno ci to wytrzymac ale jak bedziesz w to mlotekiem #!$%@? to roznie to moze byc, stad klej to bardzo dobry pomysl. Tylko nie wkrecaj tego do oporu, zostaw delikatny luz miedzy jednym a drugim robakiem w tej mufie.
Jesli nie chcialbys tego lepic, a masz zaciecie majterkowicza, to
@zupa_12: wodzu a jaka masz dlugosc tych "robakow" bo piszesz ze 60/70mm sa za krotkie to ile bedziesz potrzebowal razem z mufa? 100/120? Jesli takie ookolice to nie ma sie co przejmowac. Jesli grubo wiecej to tu ewentualnie moze dosc problem ze zginaniem sie tego ukladu.
@PurpleHaze: A więc kolejno: robak 60mm - mufa 30mm- robak 60mm

Robaki wkręcone w mufę po 15mm. Na dole dla zwiększenia powierzchni uderzenia będzie nakręcona nakrętka radełkowana wysoka.

Tłuk mocno nie będę, raczej lekkie uderzenia młotkiem plastikowym/ gumowym.