Wpis z mikrobloga

#raspberrypi #orangepi #linux

wziąłem się za leżące w kącie orangepi
za namową mirka, żebym sprobowal czegos prostego zainstalowalem domoticza. dostęp mam przez ssh (niestety moj dongle wifi coś nie chce działać, ale bardzo mi to nie przeszkadza ).
mam też czujnik dht11 z zabaw arduino. problem jest taki, ze jak już wszystko ściągnąłem i chce przetestować czujnik to mi wywala, że "error accessing GPIO, make sure program is run as root with sudo!". program testowy wywołuję komendą sudo ./AdafruitDHT.py 11 4 - (11 oznacza model sensora a 4 GPIO gdzie niby jest podpięty czujnik)

wie ktoś co z tym zrobić?
  • 22
@daczka92: ogólnie to ci nie zadziała ( ͡° ͜ʖ ͡°) biblioteki z Adafruit wykrywają sprzęt pod spodem i z OPi to nie będzie działać.
Na pocieszenie, (z googla) to: http://www.orangepi.org/orangepibbsen/forum.php?mod=viewthread&tid=1383
tam masz linki do repów z biblioteką (wiringPi w wersji na to) i kod w C do dostępu do czujnika.
Nie wiem jak domoticz sobie zaciąga dane z takich czujników ale jeśli korzystał z Adafruit to też
@jestem_w_szoku: na to wyglada z Twoich linków ze tylko zmarnowałem pare godzin na to :D. czekam na ESP z aliexpress to z tego coś zrobie. orange pi machnę w szuflade i kupie normalna maline.
@qwelukasz: pi pc z h3 chyba, probowalem kiedys kodi postawic tak po prostu, żeby mieć smart tv, ale nie chciał sie odpalić. jakiś mirek wtedy mi powiedział, ze za słaby zasilacz, ale teraz działa normalnie na
@daczka92 a to dało radę raspiana na tym postawić? Myślałem że to tylko pod rpi działa.
A jak z użyciem procesora i ramu?
Próbowałeś dodatkowo jakiegoś torrenta na tym odpalić w tle?
@qwelukasz: raspbian, android, kodi, ubunu, debian, kali, fedora, arch (chociaż te ostatnie chyab nie są jakoś specjalnie wspierane)
największą bolączką jest grzanie się tego dziadostwa. samo ssh i wgrywanie jakichś pakietów tylko do tego czujnika temperatury. mam obudowe z wiatraczkiem, ale on z kolei pracuje bardzo głośno i jak do odepne to jest w obudowie wiec sie grzeje jeszcze bardziej :D. nie wyszło mi z kodi to sie poddalem, teraz znowu
@qwelukasz: ja używam tego jako tv box. Do dziś miałem uptime 11 dni, ale musiałem zrestartować. Mam na tym postawioną sambe, transmission, webiopi, ftp i tv mi chodzi bardzo dobrze, ale oglądam filmy 720p nie wiem jak sie zachowuje na 1080. W transmission mam aktualnie 22 zadania i load jest w okolicach 0,30. A do chłodzenia mam wiatraczek z pwm, który włącza sie przy 60 stopniach. Ah i jeszcze w screenie
@l1ght: tzn zaprogramowac go aby właczał się gdy temperatura jest wysoka i żeby działał na połowie mocy? widziałem ktoś gdzieś pisał jakis skrypt do tego, ale ja z pythonem nigdy nie miałem styczności :/
to jest tak, ze pisze jakiś skrypt, odpalam go i ustawiam go aby włączał się przy starcie urządzenia i takich działających razem programów może być sporo, tak?
@l1ght: ja rozumiem, czekam na esp z chin zeby robić sobie bezprzewodowe rzeczy ale idzie tak długo ze chyba z allegro i tak zamowie. chciałem go jakoś wykorzystać, bo leży i sie kurzy.
dzieki za skrypt.
płytka maliny/pomarańczy ma wbudowany termometr CPU?