Wpis z mikrobloga

Ma ktoś z Was doświadczenie z takimi domowymi czujnikami PM10, PM2,5?
Opinie na internetach całkiem dobre, akuratność pomiaru akceptowalna. Wiadomo, profesjonalne mierniki to kwoty rzędu 10x większego.
W dobie ostatnich masakrycznych pomiarów pyłu w #czestochowa czy #warszawa myślę o czymś takim dla siebie czy dla rodziców. Rodzice mieszkają na przedmieściach Częstochowy, domki jednorodzinne, a pomiary są z centrum, jestem ciekaw jakby to się sprawdzało.
Zatem - ktoś? Coś? ( ͡º ͜ʖ͡º)

#kiciochpyta #pm10 #zanieczyszczeniepowietrza #pytaniedoeksperta
  • 14
@GregPelka: Ja właśnie piszę inżynierkę "Uruchomienie urządzenia monitorującego jakość powietrza w sposób ciągły". Korzystam z czujnika PMS7003 (jakieś 80-100 zł na Ali) i Arduino Mini (15 zł). Pomiary chyba w miarę wiarygodne - mniej więcej zgadzają się z tymi ze stacji w mieście ( #krakow hir ). Słyszałem że te czujniki PMSX003 dość szybko tracą sprawność - wg tych testów PMS5003 po kilku miesiącach ciągłego monitorowania już miał spore odchyły w
@onionomous: No to do d... Szukam właśnie informacji na ten temat, jest sporo artykułów z wiosny 2014, że dr Monika Ścibor z Collegium Medicum UJ zaczyna robić badania umieszczając czujniki w domach i na zewnątrz. Tylko nie mogę znaleźć żadnych wyników tych badań.
@onionomous: właśnie szukam gdzieś instrukcji jak sobie taki domowy czujnik zrobić, robiłeś wszystko sam czy korzystałeś z jakiegoś gotowca? albo może planujesz zrobić instrukcję jak sobie takie coś samemu postawić?:)
@robert83: robiłem sam. Największy problem był z wtyczką - akurat w tym modelu chińczyki wymyśliły jakieś dziwne gniazdo do którego za cholerę nie mogłem znaleźć jakiegokolwiek kabelka czy taśmy. Można z ali zamówić sensor z gotową wtyczką chyba ale od promotora dostałem sam czujnik więc u mnie skończyło się na tym że kupiłem sam wtyk o takim samym rastrze ale na więcej pinów i przycinałem na yolo a następnie lutowałem poszczególne
@robert83: w sumie tak czy tak mogę ci wysłać, nie wiem na ile będzie przydatne ale ten sensory chyba wszystkie działają na podobnej zasadzie więc zawsze coś :P I zakładam że masz jakieś podstawy z programowania, bo bez tego to tylko szukanie gotowców ;)
@onionomous: tylko czy dam radę sam to zrobić? pewnie nie dam więc tak jak piszesz muszę szukać gotowca, w każdym razie gratuluję tematu, bardzo na czasie i chyba mocno poszukiwany w sieci, właśnie dzisiaj znalazłem nową stronę z projektem gdzie szukają do pomocy