Wpis z mikrobloga

Naród nie składa się z równowartościowych pod względem narodowo-etycznym jednostek.

W zależności od części kraju i jej historii, od pochodzenia jednostki i dziejów jej rodziny – ludzie

czują się silniej lub słabiej związanymi z ojczyzną, posiadają silniejsze lub słabsze narodowe

instynkty. Dlatego etyka narodowa nie pozwala dawać wszystkim równego głosu w narodowych

sprawach, bo jej pierwszym celem nie jest zadowolenie tych, którzy dziś żyją, jeno przekazanie

przyszłym pokoleniom nienaruszonych i wzmocnionych podstaw narodowego bytu, tej najdroższej

spuścizny przeszłości.


Zwalczanie etyki narodowej ze stanowiska chrześcijańskiego nie dowodzi wcale

głębokiego zrozumienia zasad chrześcijańskich i mocnego do nich przywiązania, lecz tylko brak

narodowego poczucia, a częstokroć i logiki. W stosunku do cudzoziemca, dajmy na to do Niemca

lub Moskala, etyka chrześcijańska tyle mię obowiązuje, ile idzie o stosunek prywatny, o stosunek

człowieka do człowieka, tam wszakże, gdzie obaj występujemy jako przedstawiciele i obrońcy

spraw swych narodów, jedynie mię obowiązuje etyka narodowa. W stosunkach osobistych nie

wolno mi go krzywdzić równie dobrze, jak gdyby był moim rodakiem, bo w tych stosunkach etyka

nasza, etyka chrześcijańska, nie uznaje różnic narodowych. Ale nawet zabić go mam obowiązek w

walce za ojczyznę.


Etyka narodowa nie tylko nie sprzeciwia się etyce chrześcijańskiej czy etyce altruizmu,

głęboko zrozumianej, nie przeszkadza moralnemu stosunkowi między jednostkami, ale na dłuższe

okresy stanowi niezbędny warunek trwałej moralności zbiorowisk ludzkich. Entuzjazm dla danych

zasad, zapał religijny mas, zaciętość sekciarska czyniła ludzi na pewien czas zdolnymi do wysoce

moralnego życia, do poświęceń nawet i ofiar, ale taki stan danego zbiorowiska nigdy nie był

zdolny trwać przez długie czasy. Tylko silna organizacja narodowa, na głębokim poszanowaniu

tradycji oparta, zdolna jest społeczności ludzkiej zapewnić zdrowie moralne na długi szereg stuleci

... Tam od złego strzeże świadomy wzgląd na dobro całości lub nieświadomie działający obyczaj

narodowy, a sam wyraz „moralność" zarówno jak „etyka", z pojęcia obyczaju się wywodzi.

Dlatego Japończyk, nie będąc chrześcijaninem i nie znając naszych zasad altruizmu, nie

przejmując się zresztą głęboko ani nauką Buddy, ani Konfucjuszem, jest o wiele moralniejszy od

Europejczyka; i dlatego Europejczyk współczesny, zwłaszcza w rozkładających się narodach, w

wielkich miastach i w tych warstwach, w których życiu rola tradycji jest bardzo słaba, cofa się

moralnie, pomimo tak głośno otrąbywanego ze wszystkich stron cywilizacyjnego postępu.


Tak etyka narodowa jest podstawą etyki międzyludzkiej. W interesie moralnego postępu

ludzkości musi być zachowaną i coraz szersze w duszy ludzkiej zdobywać podstawy, coraz

większą w postępowaniu jednostki odgrywać rolę. Gdzie ona ginie, całe życie społeczne stopniowo

się rozkłada, społeczeństwo się atomizuje, wszelkie węzły moralne się zrywają, wzajemne

zobowiązania znikają i staje się homo homini lupus. Pozbawione jej zbiorowiska ludzkie stają się

bezwładnymi, anarchicznymi masami, czekającymi na obcego pana, który ujmie je w nowe karby

nie moralnego, ale fizycznego przymusu.

Roman Dmowski, Myśli nowoczesnego Polaka, 1903


#myslnarodowa #dmowskinadzis #narodowcy #nacjonalizm #patriotyzm #ruchnarodowy #marszniepodleglosci #4konserwy #neuropa #publicystyka
TenebrosuS - > Naród nie składa się z równowartościowych pod względem narodowo-etyczn...

źródło: comment_B7g683lKpOZ0iwlTVcp195xzP3hwmnUb.jpg

Pobierz
  • 34
Wołam zainteresowanych (23) z listy Polska Myśl Narodowa
Możesz zapisać/wypisać się klikając na nazwę listy.

Masz problem z działaniem listy? A może pytanie? Pisz do IrvinTalvanen

! @TenebrosuS @Frank_Costello @AndrusZgc @KeyserSoze @Satan696 @HaHard @urs6 @mrafo @Czesiek_God_Usopp @konik_polanowy @CimBor @masowe-duraczenie @norbw74 @MiKeyCo @Brzytwa_Ockhama @Kubura @Svoboda @Gdanio @k1fl0w @dendrofag @pansernik @Black_rats @Tomatino76
Zwalczanie etyki narodowej ze stanowiska chrześcijańskiego nie dowodzi wcale

głębokiego zrozumienia zasad chrześcijańskich i mocnego do nich przywiązania, lecz tylko brak

narodowego poczucia, a częstokroć i logiki


@TenebrosuS: Czyli jak nie zgadzam się z zasadami chrześcijańskimi to nie jestem już częścią narodu?
@TenebrosuS: mimo wszystko uważam się za część narodu mimo że jestem za tym żeby Kościół i jak każda inna religia trzymała się jak najdalej od polityki i władzy. Jestem za jak najbardziej państwem świeckim.
@k1fl0w: Roman Dmowski mówił jasno: Polska to państwo katolickie, bo każdy naród musi być katolicki. Ale był przeciwnikiem zaangażowania kościoła w sprawy państwa. Uważał, że kościół zwyczajnie się na polityce nie zna. I to zresztą było mu wytykane.
Polska to państwo katolickie, bo każdy naród musi być katolicki.

@Najzajebistszy: to prawda. W duża większość rodaków jest wyznania katolickiego ale państwa wcale nie muszą być katolickie. Anglia jest w większości wyznania anglikańskiego, czy można o nich mówić jako o narodzie?
@k1fl0w: no to w Polsce jest rozdzielony od 1918 roku. W Europie są 4 kraje, gdzie nie jest. Wielka Brytania, Szwecja, Watykan i (chyba, bo były newsy, o likwidacji religii państwowej) Norwegia.

Dmowski też nie postulował nigdy religii państwowej.
@k1fl0w: Oczywiście to błędne sformułowanie z mojej strony. Chodzi o to, że państwo zawsze jest silnie związane z religią na jakiej wyrosło. Dmowski otwarcie mówił, że państwo musi być oparte na nauce Kościoła Katolickiego. Wychowanie, edukacja, etyka. Ale polityka od kościoła powinna być wolna. Zresztą z tego co pamiętam, to mocno gardził chadekami, którzy zabiegali o poparcie kościoła.
@TenebrosuS: @Najzajebistszy: dzięki za wasz czas i chęci w wyjaśnieniu tego. Raczej (może błędnie) się z myślą narodową nie zgadzam ale to może to, że postawiłem znak równości między narodowcami i nacjonalistami. Chętnie będę czytał Polska Myśl Narodowa i czasem może pomęczę was pytaniami.
@k1fl0w: zapraszam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Najzajebistszy: ja też jestem ateistą, ale żyję z zgodnie z etyką chrześcijańską ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ba! Znam wielu dokładnie tak samo pojmujących znajomych, bo etyka to znacznie głębsze idee niż religia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@TenebrosuS: Będąc człowiekiem myślącym to chyba nie da się inaczej. Etyka chrześcijańska jest ściśle zespojona z człowieczeństwem. Stosunek do kościoła można mieć różny, ale w końcu: po czynach będą nas sądzić. Można być zdecydowanie lepszym człowiekiem będąc ateistą aniżeli gorliwym pseudokatolikiem.