Wpis z mikrobloga

Witam serdecznie, jestem nowy w tematyce BTC, z tego co wyczytałem do tej pory wynika, że weryfikacja transakcji trwa około 10 minut. W takim razie, czy zwiększająca się liczba transakcji (przy optymistycznym scenariuszu, że BTC będzie coraz to popularniejszy) nie spowoduje wzrostu w czasie ich weryfikacji? I co do rozmiarów blockchainów, skoro liczba transakcji będzie rosła to wraz z nimi rozmiary bloków - czy przechowywanie dużych ilości informacji (o transakcjach itd.) nie jest problemem? Finalnie, czy zastąpienie tradycyjnej waluty przez BTC, jak niektórzy pod tym tagiem sugerują, jest możliwe, czy z powodów technicznych jest to nie do wykonania, a zatem scenariusz, w którym bitcoin jest używany na szeroką skalę jest tylko iluzją (przynajmniej obecnie)?
#bitcoin
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pawe88: @pawlo74: @Ancro: @MelomanBTC: @o_40855: Dziękuję bardzo za wyczerpujące wypowiedzi i podesłane lektury, wiele mi rozjaśniły. Reasumując można powiedzieć, że obecnie BTC jest traktowany w dużej mierze jak towar, (niczym złoto czy paliwo) a nie coś za co rzeczywiście można kupić jakieś dobra czy usługi - większość transakcji na rynkach to jak rozumiem zakup/sprzedaż tej waluty - czysta spekulacja i w zasadzie to nic nie uzasadnia jej (tak) wysokiej ceny. A dopóki wartość waluty rośnie to nikt masowo nie będzie z niej korzystał do płatności (raczej gromadził celem wzbogacenia się), a żeby waluta była szeroko używana musi mieć jakieś zastosowanie, a nie tylko wartość spekulacyjną. Kilka kwestii które mnie intrygują.

1) Jak dobrze rozumiem ideę halvingu, to wpływa ona również na zarobki górników (obniżka nagrody za blok o 50%) a zatem z biegiem czasu prowizje za transakcje będą rosły celem rekompensaty kosztu kopania BTC (chyba, że znacząco zwiększy się użycie krypto-waluty a wraz z tym limity sieci.) Więc jeżeli w przyszłości prowizja zastąpi nagrody za blok, to górnicy, celem maksymalizacji zysków mogą np. dzielić większe bloki tym samym opóźniając transakcje, przedłużając bloki, co dodatkowo może odstraszyć potencjalnych użytkowników?. Wiem, że to odległy problem, bo jak dobrze pamiętam limit wydobycia ma nastąpić w 2140 r., wciąż jednak jest to realne zagrożenie.

2) Jak ktoś wyżej w odpowiedzi podał link dotyczący bitcoina, to jest tam zapis, że BTC to system elektronicznej płatności, oparty na kryptografii a nie zaufaniu, który umożliwia zainteresowanym przeprowadzenie transakcji bez udziału zaufanej strony trzeciej "an electronic payment system based on cryptographic proof instead of trust, allowing any two willing parties to transact directly with each other without the need for a trusted third party" Mógłby mi ktoś wyjaśnić jak do tego mają się górnicy, którzy, z tego co widzę skoncentrowani są głównie w Chinach, (sprawdziłem 6 największych kopalni i większość [51,5%] znajduje się właśnie w Chinach. https://blockchain.info/pools?timespan=4days Teoretycznie posiadając większość, kopalnie te mogą wpływać na transakcje, blokować je, czy narzucać/uniemożliwiać wprowadzanie zmian do protokołu, czyli de facto jesteśmy zależni
  • Odpowiedz
@mmaaqq: 1) Blockstream usilnie stara się uczynić ten odległy problem bieżącym i na siłę już teraz go rozwiązywać. To skomplikowane kwestie, rozmiar bloku nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na wysokość opłat transakcyjnym. Drugim jest powszechność użycia. Im więcej ludzi używa bitcoina, tym większe bloki potrzebne, żeby pomieścić wszystkie transakcje. Więcej transakcji to więcej opłat transakcyjnych. Z drugiej strony, im mniejszy blok, tym większa cena transakcji. Z trzeciej strony - im
  • Odpowiedz
większość transakcji na rynkach to jak rozumiem zakup/sprzedaż tej waluty - czysta spekulacja i w zasadzie to nic nie uzasadnia jej (tak) wysokiej ceny. A dopóki wartość waluty rośnie to nikt masowo nie będzie z niej korzystał do płatności (raczej gromadził celem wzbogacenia się), a żeby waluta była szeroko używana musi mieć jakieś zastosowanie, a nie tylko wartość spekulacyjną.


@mmaaqq: możliwe, że na chwilę obecną większość transakcji to spekulacja i nie ma nic w tym złego ponieważ podnosi to wartość waluty z czasem. Jednak waluta ma szerokie zastosowanie głownie na czarnym rynku ale nie tylko.
Co jest najważniejsze to bitcoin ratuje już życie ludziom w Wenezueli gdzie rząd kontroluje walutę i poblokował wszelkie zagraniczne transakcje a w kraju nie ma żywności, ludzie łapią psy i koty albo napadają na Zoo aby nie umrzeć z głodu.
Bitcoin jest ratunkiem kupują gifkarty a następnie żywność na Amazon.
I to nie jest jedyne wspaniałe zastosowanie bitcoina, takich krajów jest i będzie
  • Odpowiedz