Wpis z mikrobloga

Jak przywrócić MBR (czy jak to się teraz nazywa) mając UEFI? Linux Mint 17.3 czyli normalny Grub2, zainstalowałem Windowsa 10 i wiadomo - gruba nie ma. Natomiast normalnie go odpalam jak w biosie dam opcję "force boot from...".
Swoją drogą, mam opcję zarządzania i instalacji kluczy Secure Boot - to się może przydać do czegoś?
Dość zielony jestem w temacie UEFI, pół roku temu jeszcze siedziałem na podstawce 775 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#kiciochpyta #linux #mint #uefi #informatyka #komputery #ubuntu
  • 12
@r3pcak sposób z linka właśnie nie uwzględnia uefi,w dodatku mi chroot niepotrzebny bo moge zbootowac system; ta komenda z parametrem EFI wygląda fajnie, tyle że na tej partycji efi sa pliki gruba również (instalator win ich nie ruszył)
@r3pcak ok, spróbuje rano, jak nie zadziała to zawołam ( ͡° ͜ʖ ͡°) dzięki za pomoc.
Oby grub lyknal sam z siebie efi, nie chciałem odpalac komend na ślepo żeby się nie zblokować ale trudno, spróbuje
@aso824: Hmm, ale nie wiem jeszcze czy do końca dobrze rozumiem twój problem. Jaki ty masz format tablicy partycji: GPT cz MBR? Bo jeżeli, chcesz przemigrować ze starego systemu bootowania na nowy to to jest trochę bardziej skomplikowane - trzeba właśnie zacząć od konwersji tablicy partycji do nowego formatu.
@aso824: Ok czyli rozumiem, że przed instalacją windowsa miałeś działające bootowanie linuksa na EFI?
Jeżeli tak to tak jak napisałem wcześniej bootujesz linuksa i

grub-install /dev/sdX.
i jeszcze możesz dorzucić:
grub-install --recheck /dev/sdX i update-grub żeby windowsa do listy dodało.
@r3pcak: Kurde, ja się tu spodziewałem że będą błędy lub się zablokuję bez bootloadera a grubas sam zrobił wszystko ( ͡ ͜ʖ ͡) działa, dzięki!

# grub-install /dev/sdb
Instalowanie dla platformy x86_64-efi.
Instalacja zakończona. Nie zgłoszono błędów.

# update-grub
Tworzenie pliku konfiguracyjnego grub...
Znaleziono obraz Linuksa: /boot/vmlinuz-3.19.0-32-generic
Znaleziono obraz initrd: /boot/initrd.img-3.19.0-32-generic
No volume groups found
Znaleziono Windows Boot Manager na /dev/sdb4@/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
Adding boot menu entry for