Wpis z mikrobloga

#pytanie #fotografia #fotografiaanalogowa
Pytanie odnośnie wołania przeterminowanego filmu (o ile coś z niego wyjdzie)
W ręce wpadł mi Foto 125, przeterminowany o jakieś 25 lat. Zastanawiam się jak długo go wołać w kodaku d-76. Na instrukcji napisane jest, że trzeba robić to od 10 do 12 minut w 22 stopniach. Czy przy takiej starości tej błony należy czas wydłużyć? Jak tak, to o ile minut?

Kolejne pytanie wiąże z utrwalaniem - na instrukcji podano, że film należy utrwalać przez 20 minut w utrwalaczu, jednakże na opakowaniu Superfix Plus zalecają od 3 do 5 minut. Czego się trzymać?
Dzięki z góry za odpowiedź.
Pobierz posuck - #pytanie #fotografia #fotografiaanalogowa
Pytanie odnośnie wołania przeterm...
źródło: comment_srxoOYXBupHx5ZIUsbPaa3uYSO4fmfla.jpg
  • 7
@posuck cholercia nie pomoge Ci... To co ja bym zrobila to wyciela kawalek negatywu i wywolala na probe! Sama negatyw wywolywalam normalnie (termin waznosci 25 lat) tylko uzywalam do robienia zdjec dluzszego czasu naswietlania niz normalnie. Druga rolka (28 lat, Orwo) wyszla juz absolutnie koszmarnie i czekam z kolejnymi na troche mojej cierpliwosci zeby moc poeksperymentowac :)
@posuck: Jak już będziesz miał film w koreksie wypłucz go ze 2 razy wodą zanim zaczniesz działać wywoływaczem.
Wołaj normalnie, robiłem tak niedawno negatyw naświetlony ponad 20 lat temu i wyszło super.

Trzymaj się instrukcji z utrwalacza, możesz go rozwodnić żeby wydłużyć czas i zużyć mniej odczynnika.