Wpis z mikrobloga

Rok temu Pekin na 2 tygodnie zabronił poruszania się połowie z 5mln tamtejszych samochodów.
Efekty były bardzo pozytywne - widoczne u góry zdjęcia.
Dzień później wszystko wróciło do smogowej normy (zdjęcie poniżej).
W Krakowie obecnie na Alejach jest 1/3 normy zapylenia, czyli ok 6 razy mniej niż tydzień temu.
W Warszawie na Al. Niepodległości jest dokładnie tak samo i też jest to ok 6 razy mniej niż wcześniej w grudniu.
Oczywiście w obu miastach ruch samochodowy prawie zamarł.
#ciekawostki #smog #krakow #warszawa #motoryzacja #polska #chiny
DanielPlainview - Rok temu Pekin na 2 tygodnie zabronił poruszania się połowie z 5mln...

źródło: comment_4oisT2ytSFa4NjBOU0G6nF6zdsV7PjAd.jpg

Pobierz
  • 50
  • Odpowiedz
Oczywiście w obu miastach ruch samochodowy prawie zamarł.


@DanielPlainview: Przy okazji pada deszcz ze śniegiem i wieje wiatr co pozytywnie wpływa na brak smogu. Ruch samochodowy nie wpływa tak bardzo na zanieczyszczenie jak domowe paleniska, a przecież ludzie teraz siedzą w domach i się grzeją.
  • Odpowiedz
@Andczej: W Warszawie wg. raportu WIOŚ - "Roczna ocena jakości powietrza w Warszawie. Raport za 2015rok."
Samochody odpowiadają za 55% PM10 w Warszawie przy 17% z pieców. (reszta przemysł i nawiewanie), przy PM2,5 się zrównuje.
Kraków nie posiada aktualnych i miarodajnych badań.
  • Odpowiedz
@DanielPlainview: Ja opisywałem temat Krakowa, który przez swoje specyficzne położenie jako główne źródło smogu ma przemysł z zachodu i paleniska domowe z Krakowa i okolicznych wsi.

  • Odpowiedz
@DanielPlainview:
Widzę, że lubisz erystykę xD Jest mniejszy, ale nie oznacza, że zamarł, a gdybać ("może") to sobie można ツ

Sam niedawno pisałeś

Jaki jest udział w krakowskim smogu samochodów to nie wiemy.

I linkowałeś do artykułu - http://lovekrakow.pl/aktualnosci/naukowcy-agh-podwazaja-ekspertyzy-ws-smogu-co-nas-naprawde-truje_7633.html


Zgadzam się z @Andczej. Dodatkowo nie można wybiórczo przytaczać faktów i żonglować jak się nimi podoba :)
  • Odpowiedz
Złośliwy wiatr wieje tylko wtedy, gdy samochody nie jeżdżą :D


@DanielPlainview: teraz to już przesadzasz

Ponadto patrzę na drzewo za oknem i jakiegoś mocnego wiatru nie obserwuje


Wiatr nie wieje tylko przy samej ziemi.

a deszcz był też w piątek.


Ale była ogromna kondensacja, efekt tego to duża mgła przez co wszystko się 'kisiło' i nie mogło uciec dalej
  • Odpowiedz
@DanielPlainview: dlatego imho przez cały rok w warszawie powinno wprowadzić się po prostu płatne ulice w obrębie miasta, a przynajmniej dzielnic będących najbliżej centrum, możnaby wprowadzać to etapami tj najpierw konkretne ulice, potem całe dzielnice itd, aby ograniczyć ruch samochodów do minimum, a kasa by szła po prostu na komunikację miejską i tyle, ale zaraz by prawaki miały by ból dupy, osobiście sam mam bekę z lewactwa ale gdyby jakiś następny
  • Odpowiedz
@DanielPlainview: o jak kisne xd
Podstawowe pytanie: podaj mi pogodę jaka panowała w Pekinie przez te dwa tygodnie ;)

Na Dietla, na os Piastów, na Kurdwanowie jest dokładnie tak samo - 20-30% normy PM10 6 razy lepiej niż zazwyczaj.

Wczoraj i dzisiaj w nocy padało i wiało :)
  • Odpowiedz
@DanielPlainview:

@MasterSoundBlaster: dane nie są faktami?

Czemu ma służyć te łapanie za słówka :D ? Są, ale ja mówiłem o czym innym zupełnie.

Nie o tych twoich szalonych i szokujących dwóch pomiarach tylko o tym, że naginasz informacje odnośnie ruchu. Najpierw, że ruch zamarł, po zwróceniu uwagi twierdzisz, że jednak jest kilka razy mniejszy, a później, że może (MOŻE :D) kilkunastokrotnie.

Ale jeśli już wspomniałeś o danych to dobrze by
  • Odpowiedz
@Jurigag: Modle się o to w Krakowie, zablokować wjazd dla tych którzy nie muszą i koniec.

dane nie są faktami?


@DanielPlainview: ale nie widzisz tego że do danych dobierasz sobie teorie jak ci się podoba?
Brak smogu dziś dla ciebie to brak samochodów, pomijasz deszcz/śnieg i wiatr.
Smog w piątek mimo deszczu, pomijasz kondensacje.
I na dodatek dodajesz Pekin, który leży nad morzem i blisko gór, wystarczy że troche zawieje
  • Odpowiedz
@DanielPlainview: poza tym polecam Ci doczytać trochę, bo smog smogowi nierówny. Poczytaj co to jest smog londyński i smog typu Los Angeles. Podpowiem Ci, że smog londyński mamy w Krakowie a w Pekinie jest smog typu Los Angeles.
  • Odpowiedz
@MasterSoundBlaster: Uznanie, że spadek ruchu samochodowego o kilka-kilkanaście razy to nie zamarcie to też łapanie za słówka.

Kończmy dyskusję, bo wchodzi na emocjonalny poziom.

Fakty są takie, że mamy obecnie rekordowo niskie zanieczyszczenie jak na grudzień (i to w całym Krakowie i Warszawie) i najmniejszy od tygodni ruch samochodowy.
  • Odpowiedz