Wpis z mikrobloga

TL;DR

Ktoś odwoływał się od przyjętego mandatu ?

W związku z tym wpisem http://www.wykop.pl/wpis/21096307/mirki-dokad-obowiazuje-ten-zakaz-zwroccie-uwage-ze/ zaryzykowałem i pojechałem osobiście na straż miejską zweryfikować swoje przekonanie odnośnie tego, że poprawnie zaparkowałem. Pokazali mi zdjęcie i co się okazało ? Ta strzałka w oddali w momencie robienia zdjęcia była odwrócona na przeciwną stronę przez co popełniałem wykroczenie. Na pytanie "jaką mam gwarancję, że znak nie został odwrócony w dowolnym momencie po moim zaparkowaniu?" uzyskałem odpowiedź "wie Pan, ja nie wiem jak to wtedy wyglądało, nie wiem jak to nawet dzisiaj wygląda. Znaki zmieniają się codziennie". Nie mając kompletnie pomysłu jak się wybronić z tej sytuacji zbaraniałem i mandat przyjąłem. Później przyszło mi do głowy, że musi być jakiś rejestr jak wygląda organizacja ruchu w danym miejscu, więc zadzwoniłem do wydziału organizacji ruchu i na mapach strzałka jest tak jak na załączonym zdjęciu - wykroczenia nie popełniłem. Teraz chce się odwołać od przyjętego mandatu, ale nie wiem jakie mam szanse na wygranie sprawy a za niezapłacenie mandatu w terminie będę miał dodatkowo odsetki, a z sądem to wiadomo - sprawa się może ciągnąć miesiącami.


#prawo #prawnik #ruchdrogowy #strazmiejska #sadownictwo #polskieprawo
  • 11
@michallo3: ale nie ma takiego znaku zakazu zatrzymywania się ze strzałka skierowana w gore... strażnik to jakiś debil..
Mandat możesz uniewaznic tylko w przypadku gdy czyn za który dostałeś mandat nie jest czynem zabronionym a tak było. . Masz na to 10 dni od dnia przyjęcia mandatu i robisz to w sądzie. Siedzę w pociągu więc nie sprawdzę czy są w necie jakieś gotowe wzory, w domu poszukam.
@michallo3: Art. 101. § 1. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia
Prawomocny mandat karny podlega uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie. Uchylenie następuje na wniosek ukaranego złożony w zawitym terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się mandatu lub z urzędu.
@Emill: @Jade: no niby widze, że są takie paragrafy, ale rozmawiałem przed chwila ze znajomym adwokatem i powiedział, że są marne szanse ... ;/ nie mogę przełknąć, że dostałem punkt i zapłacę za prawidłowe zachowanie...
@michallo3: w momencie przyjęcia mandatu staje się on prawomocny i nie ma trybu odwoławczego, ALE jest coś takiego jak uchylenie mandatu za czyn nie będący wykroczeniem i to jest właściwy tryb dla sprawy, którą opisałeś. Masz 7 dni na złożenie wniosku do sądu od daty podpisania.