Wpis z mikrobloga

Z takich życiowych osiągnięć to kilka lat temu, po przeczytaniu dziesiątek, a może setek książek, najpierw przygodowych a potem podróżniczych, postanowiłem spełnić swoje marzenie. Było nim przeżycie naprawdę męskiej przygody - spływ jakąś trudno dostępną rzeką, z dala od cywilizacji.
W mojej głowie zaczął rodzić się plan dalekiej podróży. Problemem było tylko znalezienie kogoś, kto wybrał by się ze mną. Nie miałem tyle odwagi aby zrobić to w pojedynkę, a żaden z moich znajomych nie miał podobnych zainteresowań.
Na pewnym forum kajakarskim opisałem swój zamiar, co zaowocowało znalezieniem dwóch towarzyszy podróży. Po kilku miesiącach przygotowań naszym celem była rzeka Kirenga na Syberii. Mogę od razu zaznaczyć że cel jaki sobie postawiliśmy, spłynąć od jej źródeł do ujścia do Leny, nie został osiągnięty, ale trudno się temu dziwić zważywszy na to jakim sprzętem dysponowaliśmy - dmuchane kajaki za 500 zł :)
W ogóle wyprawa zaczęła się od poważnego ciosu. Jeden z uczestników, dzień przed wyruszeniem zrezygnował, zostało nas dwóch.

W założeniach plan wyprawy miał wyglądać tak:
Etap 1: Podróż pociągiem przez Moskwę do Siewierobajkalska.
Etap 2: Kajakiem około 150 km wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża Bajkału do granicy Buriacji z Obwodem Irkuckim.
Etap 3: Przetransportowanie na plecach sprzętu i zapasów pożywienia przez Góry Bajkalskie i znalezienie źródła Kirengi.
Etap 4: Spływ rzeką aż do Kireńska.

Pierwsze trzy etapy udało się zrealizować, etap 4 w niewielkim procencie.
Rzeką spływaliśmy tylko przez kilka dni i musieliśmy zrezygnować. Zwałki na rzece w jej początkowym biegu były tak częste że prawie więcej czasu spędzaliśmy przenosząc cały sprzęt, niż spływając rzeką. Przez 3 dni zrobiliśmy około 25 km, w tym tępię nie byliśmy w stanie wykonać planu. Poza tym nasze kajaki nie wytrzymywały trudów wyprawy, m.in. rozwarstwienie się jednej z komór podłogi kajaka, co skutkowało tym że przez cały czas płynęliśmy w przechyle (koledze stało się to jeszcze na Bajkale, mi już na rzece).
Po porzuceniu kajaków mieliśmy w linii prostej około 85 km przez tajgę do najbliższej wioski - Karam. Przedzieraliśmy
się przez nią osiem dni, w tym jeden przeznaczyliśmy na zbudowanie tratwy. Zbudowaliśmy ja gdy dotarliśmy do miejsca gdzie rzeka już była dość duża żeby można było spróbować nią spłynąć. Niestety po przepłynięciu około 5 km tratwa zablokowała się o przewrócone drzewo i trzeba było pożegnać rzekę po raz kolejny. Po kilku dniach w końcu dotarliśmy do wioski, gdzie utknęliśmy na kilka dni, musieliśmy czekać aż któryś z mieszkańców będzie się wybierał do Magistralnego, oddalonego o 200 km, skąd mogliśmy wrócić do Polski.

W komentarzach wrzucę kilka zdjęć.

#podroze #truestory #syberia #rosja #kajaki
  • 83
  • Odpowiedz
@yungslav: Oprócz tego że chciałbym kiedyś powrócić na Syberię, to moim największym marzeniem jest Amazonia. Mam nadzieję że w najbliższych latach uda mi się i ten cel osiągnąć.
  • Odpowiedz
@Kreation: były to Wehncke Amazonas 370, choć mam w domu Palave Gumotexu, to jednak nie chciałem nosić tak ciężkiego sprzętu na plecach podczas przeprawy przez góry. Palava waży 20 kilogramów i to jest sprzęt profesjonalny, Piotr Opacian pływał taką m.in. po Amazonii i w Afryce, a Amazonas to tak naprawdę zabawka która waży 10 kg.
  • Odpowiedz
@wonrz: Z Polski zabrałem tylko suszoną wołowinę, 3 kilogramy w piekarniku przez cały dzień suszyłem :) Na miejscu w Siewierobajkalsku nakupowaliśmy kilka kilogramów mąki, ryżu, kaszy, cukru, makarony, trochę konserw, kilka tabliczek czekolady, a także słoik masła czekoladowego :) Podczas spływu, zaliczyłem wywrotkę i część zapasów straciliśmy. Ja jestem szczupły a nawet chudy, a tam straciłem ponad 10% masy i jak wróciłem to w domu to mówili że wyglądam jak śmierć
  • Odpowiedz
@arturo1983: jak zrozumiałem z opisu, to była Twoja pierwsza tak daleka podróż, nieprawdaż?

Nie pomyslaleś, zeby spróbować najpierw w okolicy jakiegoś spływu, coby przetestować sprzet i umiejętności przed wyjazdem w dalekie nieznane?

Moze wówczas byś zauważył, ze kajaki muszą być wytrzymalsze itp.

TAk czy owak gratuluje pomysłu i wykonania.
  • Odpowiedz
@Flake: Obecnie czytam Darvina i jego "Podróż na okręcie „Beagle”, polecam.
Mogę polecić wszystkie książki Tony Halika.
"Życie Wielkiej Rzeki" Ostrowskiego
"Przygoda w Arktyce" Freuchena
"Śladami Inków" Fawcetta
"Przygoda brazylijska" Fleminga (brat tego od Bonda, wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu Fawcetta)
"Podróże po Ameryce Podzwrotnikowej" Humboldta
"Zielone piekło" Maufraisa
Książki Heyerdahla m.in. "Fatu Hiva"
Książki Korabiewicza m.in. "Mato Grosso"
Książki Lepeckiego m.in. "W krainie jaguarów"
i wiele innych
  • Odpowiedz