Wpis z mikrobloga

Czy spotkaliście się kiedyś z zapisem w umowie o zachowanie poufności, że kara za nie dotrzymanie tej umowy wynosi 1 milion 200 tyś. złotych? Podpisalibyście taką umowę?

Generalnie w umowie nie ma żadnych dziwnych zapisów - są tylko o nie ujawnianiu informacji ale to praca zdalna a zatem nie wszystko będzie pod moją kontrolą. Co robić? Jak żyć?

#freelance #programowanie
  • 11
  • Odpowiedz
@soma115: Wut? o.O Ja bym trochę srał żarem szczerze mówiąc, zależy jeszcze jaka firma, ale jak Ci zaczną coś tyrać że nie wywiązałeś się z tego zapisu to po #!$%@? trochę Mirku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@soma115: ja widziałem, że w umowie było np. 10 krotność albo 20 krotność wynagrodzenia.

To jak robisz projekt przez rok i zarabiasz 15k, to 15000x12x10=1800000. Wydaje się w cholerę dużo, ale w jakiś projektach dla korpo chyba to stosują.

  • Odpowiedz
@soma115: Ja nie podpisuję takich klauzul, gdzie jest podana kwota wprost. Jeśli złamiesz zapisy umowy o zachowaniu poufności to niech strona poszkodowana wykaże jakie straty poniosła z tego powodu.

Z takim zapisem to np. dasz kogoś nieodpowiedniego w DW maila i masz z tego powodu płacić 1 milion złotych?

Negocjuj usunięcie kwoty. Zapis jej niekorzystny.
  • Odpowiedz
@soma115: Zapis jest niekorzystny dla Ciebie, więc albo negocjuj jego usunięcie albo niech dadzą Tobie coś w zamian - to nie może być tak że wyłącznie Ty jesteś obwarowany tego typu klauzurami.
  • Odpowiedz
Dzięki za porady. Skoro wszyscy są jednomyślni to jakim cudem ta firma nie wpadła na pomysł, że kwota będzie zaporowa. Wygląda to podejrzanie...
  • Odpowiedz
zawsze mówię że umowa jest niesymetryczna i w większości przypadków udaje się takie zapisy usunąć. Zapis z dupy.
  • Odpowiedz
@soma115: podepne się pod temat, bo miałem do czynienia z NDA na okres 10 lat po zakończeniu współpracy, które zawierało zapis, że po zmianie pracodawcy muszę się skontaktować ze zleceniodawcą czy aby na pewno nie pracuje dla konkurencji. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
No i kwiatki pokroju , że ja pokrywam koszty założenia sprawy, nawet jeśli jej nie przegram.
  • Odpowiedz