Wpis z mikrobloga

3 894 - 1 = 3 893

Tytuł: Zły
Autor: Leopold Tyrmand
Gatunek: powieść kryminalna

★★★★★★★★

Niesamowicie wciągający portret powojennej Warszawy, która jest tłem dla historii kryminalnej z wieloma zwrotami akcji i równoległym wątkiem miłosnym. Barwni bohaterowie, których nieco prześmiewcze nazwiska i pseudonimy (np. Merynos, Kolanko, Wilga, Kruszyna czy Pająk) prezentują się zaskakująco w zestawieniu z fabułą - pełną sugestywnych czy momentami wręcz brutalnych opisów.

Interesujące jest to, że chociaż książka przenosi nas w lata 50. i dobrze oddaje ich klimat (przynajmniej odpowiadający moim wyobrażeniom), to momentami zapominałem o tym. Wiele opisywanych wydarzeń mogłoby równie dobrze rozegrać się na ulicach dzisiejszej Warszawy, zaś o (czasowym) umiejscowieniu akcji przypominają m.in. opisy powojennych ruin czy poszukiwania budki telefonicznej.

Czytanie "Złego" jest bardzo ciekawym doświadczeniem szczególnie jeśli mieszka się w Warszawie i kojarzy opisywane lokalizacje (ah, aż przypomniały mi się opisy z "Lalki"!). Pościg Kruczą i okolicami MDM? Obława w Koszykach? (które nota bene są teraz na fali, ale w nieco innym charakterze niż ówcześnie) To wszystko odnajdziecie w tej pozycji. Gorąco polecam!

#ksiazki #literatura #czytajzwykopem #bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
Pobierz 1788 - 3 894 - 1 = 3 893

Tytuł: Zły
Autor: Leopold Tyrmand
Gatunek: powieść krym...
źródło: comment_xtByY9abgwEdXuy2TVs4hPtfdLvaG2dO.jpg
  • 2