Wpis z mikrobloga

Czy jest tu jakiś spec od #illustrator ? Pytanko mam dotyczące "obróbki" pliku.

Mianowicie buduje jakiś projekt i wklejam do niego wiele zdjęć o różnych wymiarach i wadze. Korzystam z opcji Clipping Mask (ctrl+7). Kończe robić projekt i okazuje się że cały dokument waży dobre 500 - 700MB.

Jak "wyciąć" na dobre to co już jest niepotrzebne, a nie tylko "ukryć" pod maską tuż przed zapisem do pliku kopii dla drukarni czy innych celów? A dodatkowe pytanie: Jak się obchodzić z jpg-ami w takim dokumencie?

Zawołam jeszcze #grafika i #grafikakomputerowa
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@xyz23: Więc czemu robię źle skoro to to samo? Nie linkuje do plików zew. bo chce miec dokument "samowystarczalny" - i to jest świadomy wybór. Ale zapisując plik do wydruku nie muszę mieć już wszystkich danych a tylko te któe potrzebuje czyż nie? Zatem musi istnieć inna opcja która z maski przysłaniającej usunie jeszcze to co jest przysłonięte po za nią...
  • Odpowiedz
@kulkowicz: Aktualenie w każdej grupie jest wszystko co potrzebuje ale pod maskami kryje się sporo informacji które można by było usunąć. Nie wiem tylko jak to zrobić. To co zostało obcięte maską i widnieje mogło by zostać a reszta z pod maski na zewnątrz out.

@funeralmoon: możesz podpowiedzieć "funkcjami" (po ang.) jak to zrobić, żebym wiedział czego szukać w menu (dalej sobie już poradze)
  • Odpowiedz
@yozz84: Sposób który zaproponował @funeralmoon raczej nie zadziała. (klikasz maskowany obiekt ->Object->Rasterize). Dalej skończysz z bitmapą tej samej wielkości, tylko z dużą ilością białej przestrzeni. Jeżeli chcesz zminimalizować plik w taki sposób jak opisujesz, musisz przygotować każdą grafikę, żeby miała odpowiedni rozmiar i rozdzielczość. Mogę sobie wyobrazić jak bardzo będzie to upierdliwe, więc poradzę to co pisały poprzedniczki - place. Zrób sobie folder z projektem w którym będziesz trzymał
  • Odpowiedz
@yozz84:
@kajtom: Racja, zapomniałem że to Illustrator i takich rzeczy nie potrafi ;) Najszybszą metodą będzie wyeksportowanie obszaru roboczego z grafikami do tiffa (300dpi cmyk) i zaimportowanie go na nowej warstwie (drobnych tekstów bym nie scalał). Szybkie skuteczne rozwiązanie (i drukarnia nie płacze że coś nie tak).
  • Odpowiedz