Wpis z mikrobloga

Czy jest tu jakiś spec od #illustrator ? Pytanko mam dotyczące "obróbki" pliku.

Mianowicie buduje jakiś projekt i wklejam do niego wiele zdjęć o różnych wymiarach i wadze. Korzystam z opcji Clipping Mask (ctrl+7). Kończe robić projekt i okazuje się że cały dokument waży dobre 500 - 700MB.

Jak "wyciąć" na dobre to co już jest niepotrzebne, a nie tylko "ukryć" pod maską tuż przed zapisem do pliku kopii dla drukarni czy innych celów? A dodatkowe pytanie: Jak się obchodzić z jpg-ami w takim dokumencie?

Zawołam jeszcze #grafika i #grafikakomputerowa
  • 30
@yozz84: A nie lepiej użyć opcji Umieść? Zdjęcia będą w dokumencie się pokazywać, można normalnie na nich działać, ale nie będą zapisywane z plikiem, tylko dowiązania. Plik będzie ważył o niebo mniej. Jednocześnie jeśli zmienisz jakieś zdjęcie np w PS to automatycznie będzie zmienione też w pliku.
@xyz23: @xyz23: wow ale sie rozpisaliście szybko....

Ok, potocznie pisząc kopiowałem plik w jednym programie (przeglądarka grafiki) i wklejałem w illustrator. Opcje podlinkowania rozumiem ale jeśli się okaże że plik potem usunę to w dokumencie bede miał problem. a tak zawsze po jakimś czasie mogę go otworzyć.

Problem polega jednak na tym by usunąć informację o tym czego w dokumencie już nie potrzebuje, czyli to co jest ukryte pod maską.