Wpis z mikrobloga

#prawojazdy #prawodrogowe

Mirki, mam pytanie odnośnie tych pasów dojazdowych, o których toczy się dyskusja na głównej. Przyległe łączenie dwóch autostrad: z lewej trzy pasy, z prawej dwa, po trzech kilometrach się rozłączą i polecą każda w swoją stronę. Ja jadę prawą drogą lewym pasem, na drugiej drodze ciężarówka, jak na zdjęciu. Wyprzedzam ją jej prawą stroną i zaczynam zjeżdżać na jej pas. Jednak okazuje się, że w momencie jak ja wyprzedzałem prawą, to inna osobówka wyprzedzała lewą stroną i też chce zmienić autostrady. Spotykamy się w połowie pasa ciężarówki dotykając się lusterkami po czym oboje odbijamy. Czyja byłaby wina w przypadku stłuczki lub przytarcia?
Pobierz
źródło: comment_5qvseMryZbY16DjrPFKKr5yDCEW76yIw.jpg
  • 14
@Amfidiusz: Nie ma czegoś takiego jak pas rozbiegowy w przepisach. Pas rozbiegowy nie jest niczym innym jak pasem, który zaraz się skończy. Znajduje się na tej samej drodze na którą wjeżdżasz. Także wyprzedzając ciężarówkę prawą stroną masz pierwszeństwo przy wjeździe na pas, po którym się ona porusza. Pojazd wyprzedzający ciężarówkę z lewej strony powinien Ci ustąpić pierwszeństwa. Nie masz pierwszeństwa przed ciężarówką, ale to normalne.
@Amfidiusz: Myliłem się. Znak poziomy P-1 tylko dodatkowo informuje, że pasy będą się rozbiegać, nic ponad to.
Czyli w twoim przypadku kierowca z lewej ustępuje kierowcy z prawej strony w przypadku wjazdu na ten sam pas ruchu.
@piszczalka: kolega ma całkowitą rację.