Wpis z mikrobloga

Domowe piwo Pale Ale

Składniki na 20 litrów piwa:
- Słód Pale Ale 3,5 kg
- Słód Monachijski 0,5 kg
- Chmiel Perle 30 g
- Chmiel Citra 40 g
- Drożdże piwowarskie BrewoGo ALE
- Pirosiarczyn potasu 100 gramów
- Płyn Lugola - wskaźnik jodowy skrobi
- Glukoza krystaliczna 160 gramów
- Skórka pomarańczy do smaku

Niezbędnik:
- śrutownik
- długa łyżka
- papierki lakmusowe

Przepis:
UWAGA! Wszystkie sprzęty powinny być odpowiednio zdezynfekowane i oczyszczone. Do tego celu używamy pirosiarczanu potasu, według instrukcji na opakowaniu.

Słód poddajemy śrutowaniu w celu rozdrobnienia ziarna oraz połamania łusek. Można go zamówić w gotowej ześrutowanej formie lub ześrutować samodzielnie przy pomocy profesjonalnego śrutownika (ewentualnie przy pomocy młynka do kawy czy też blendera).

Do garnka o pojemności 40 litrów wlewamy 12 litrów wody, podgrzewając do temperatury 72oC. Dodajemy ześrutowany słód, mieszając długą plastikową łyżką, równomiernie rozprowadzając słód w wodzie. W tej temperaturze utrzymujemy zacier do negatywnej próby jodowej.

Rozpoczynając zacieranie pobieramy próbkę zacieru na biały talerzyk – dodajemy kroplę wskaźnika jodowego skrobi – zawarta w słodzie skrobia zabarwi się na kolor fioletowy. Zacieranie prowadzimy aż do tzw. negatywnej próby jodowej – czyli braku zabarwienia wskaźnika.

Temperaturę podnosimy do 78oC, utrzymując ten poziom przez kolejne 10 minut. W międzyczasie sprawdzamy stopień rozłożenia skrobi.

Dzięki zmianom temperatur skrobia szybciej się rozłoży, zacier będzie mniej kleisty i będzie się łatwiej klarować. Wskaźnik jodowy skrobi nie powinien zmieniać koloru (nie będzie zabarwiał się na fioletowo). Wtedy proces zacierania możemy uznać za zakończony.

Następnym etapem jest filtracja brzeczki. Zacier ostrożnie przenosimy do pojemnika filtracyjnego o pojemności 30 litrów. Należy chwilę odczekać, aby powstało tzw. złoże filtracyjne. Następnie zacier należy przefiltrować przez lejek z gazą/sitkiem lub użyć filtratora z oplotu umieszczonego w zbiorniku, aby oddzielić młóto od brzeczki. Jeśli większa część brzeczki została przefiltrowana, powstałe młóto należy wysłodzić, czyli przelać wodą o temperaturze około 80oC, aby wypłukać cukry pozostałe po zacieraniu. Wysładzanie prowadzimy za pomocą 8-10 litrów wody. Nadmiar wody odparuje przy procesie chmielenia.

Klarowną brzeczkę umieszczamy ponownie w garnku, w międzczasie pobierając próbkę do pomiaru cukru za pomocą cukromierza. Pokaże nam on gęstość naszego wyrobu, czyli zawartość cukru w 9 Blg, jaki znajduje się w naszej brzeczce. Powinno nam wyjść około 12-15oBlg.

Chmielenie brzeczki – 60 minut
Następnym etapem jest chmielenie brzeczki. Całość umieszczamy w garnku i doprowadzamy do wrzenia. Zadaną dawkę Chmielu - PERLE dodajemy powoli, z uwagi na możliwość wykipienia roztworu. Ganek przykrywamy, pozostawiając dostęp powietrza, aby mogła wydostawać się para. Po upływie 45 minut dodajemy zadą ilość chmielu aromatycznego – CITRA. Chmiel Citra ma wspaniały aromat owoców cytrusowych – może być również zastosowany do chmielenia brzeczki na zimno. Jeśli chcemy, aby nasze piwo miało głębsze aromaty cytrusów, do chmielenia możemy dodać skórki pomarańczy (bez białej skórki).

Po upływie 15 minut (łącznie proces trwa 60 minut) chmielenie jest zakończone.
Do chmielenia możemy użyć chusty do chmielenia, umieszczając w niej chmiel, aby nie umieszczać go bezpośrednio w brzeczce. Natomiast jeśli gotujemy go bezpośrednio w brzeczce, po zakończeniu chmielenia należy go przefiltrować, oddzielić od brzeczki przez sitko lub filtrator z oplotu.
Klarowną brzeczkę pozostawiamy do wystygnięcia – najlepiej brzeczkę schłodzić jak najszybciej - w przypadku miesięcy jesiennych i zimowych może nam pomóc balkon.

W tym czasie możemy przygotować drożdże. Zawartość torebki umieszczamy w wodzie o temperaturze około 25oC. Pozostawiamy na około 20-30 minut, aby się uwodniły.
Po ostygnięciu brzeczki do 21oC dodajemy drożdże. Fermentor szczelnie zamykamy i zakładamy rurkę fermentacyjną wypełnioną do połowy wodą. Fermentację prowadzimy w temperaturze około 18 -21oC przez 7-10 dni.

Po fermentacji burzliwej młode piwo przelewamy na fermentację cichą. Ma ona na celu sklarowanie i dojrzewanie piwa. Płyn ściągamy znad drożdży za pomocą wężyka do drugiego zbiornika fermentacyjnego. Wężyk powinien być odpowiednio zanurzony w brzeczce, aby uniknąć napowietrzania i zakażenia piwa. Po przelaniu pojemnik szczelnie zamykamy i pozostawiamy na kolejne 7 dni w tej samej temperaturze. W czasie fermentacji cichej nie musimy już używać rurki fermentacyjnej.

W tym czasie pobieramy również próbkę naszego piwa. Cukromierz powinien wskazywać od 2 do 4oBlg, co oznacza, że fermentacja burzliwa została zakończona.
Po upływanie tygodnia możemy rozlewać nasze piwo do butelek. W tym celu na litr piwa dodajemy około 8 gramów glukozy, by piwo było pysznie gazowane.

Każdą butelkę oraz kapsle należy dokładnie umyć oraz zdezynfekować za pomocą pirosiarczynu potasu. Cukier możemy rozpuścić w niewielkiej ilości wody i dodać do całego nastawu. Na 20 litrów piwa potrzebujemy około 160 gramów glukozy. Cukier można również dodać w odpowiedniej ilości za pomocą miarki do cukru, bezpośrednio do każdej butelki: 4 gramy na każde 0,5 litra piwa.

Butelki zamykamy za pomocą kapslownicy.

Po upływie około 4 tygodni piwo jest gotowe do spożycia.

Smacznego!
...bo domowe jest lepsze!

#browin #przepisy #piwowarstwo #piwo
Browin - Domowe piwo Pale Ale

Składniki na 20 litrów piwa:
- Słód Pale Ale 3,5 kg...

źródło: comment_jm2xijqmbBA2UxT5eWXT5eiLmIxYq6Xc.jpg

Pobierz
  • 26
  • Odpowiedz
@Browin:
1. Pierwsze kilka litrów filtratu(dopóki jest mętne), należy wlać z powrotem
2. Po gotowaniu nie tylko chmieliny zostają, ale także osady białkowe, które trzeba usunąć
3. Po wychłodzeniu, przed zadaniem drożdży - napowietrzyć brzeczkę.
4. Cukru do refermentacji nie za dużo?
  • Odpowiedz
Kurde, nie wytrzymię. Co to ma być?!
Niech stracę i przekażę @Browin kilka uwag za darmo od zawodowego piwowara:

(...) ześrutować samodzielnie (...) [ewentualnie] przy pomocy młynka do kawy czy też blendera

Śrutowanie kilku kg słodu może okazać się dość karkołomnym zadaniem przy zastosowaniu powyższych narzędzi. O jakości "śrutowania" nie wspominając.

podgrzewając do temperatury 72oC

pominięcie przerwy 62C jest ciekawym podejściem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zacieranie prowadzimy aż
  • Odpowiedz
@itakusune2:
i tak wypisałem tylko ewidentne błędy.
Już pomijam drobne szczegóły, np. wypisywanie w dziale "niezbędnik" papierki lakmusowe, a w instrukcji nie ma słowa o ich użyciu. OK, rozumiem nachalną reklamę, ale po przeczytaniu takich głupot mam głęboki niesmak, w jaki cyniczny i arogancki sposób próbuje być zmonetaryzowana pewna moda. A naprawdę ceniłem Biowin w kontekście propagacji winiarstwa domowego w Polsce, ale teraz widzę jakim cynizmem i zasadami się kierują w
  • Odpowiedz
@BrowarPERUN: Błędy niestety pojawiają się w przepisie, nie jest to pierwsza warka – staramy się rozwijać w temacie. Piwo zapewniamy, że wychodzi smaczne i dziękujemy za wszystkie uwagi! Kolejny przepis będzie zdecydowanie lepiej dopracowany.

Piwowarstwa się uczymy i robimy wszystko, żeby doskonalić się w tym temacie, natomiast jest nam strasznie przykro w związku z poziomem agresji jaki został w tym momencie na nas wylany.

Na mirko staramy się pomagać jak możemy.
  • Odpowiedz
Ale czy na pewno aż taki agresywny hejt

@Browin: xD

Jaka agresja? Jaki hejt? Z całą sympatią do Ciebie - nie zasłaniaj się "hejtem" i nie bądź wielce urażony i pokrzywdzony, bo żadnego hejtu tutaj nie ma ani nie było, już nie mówiąc o agresji. Adam merytorycznie wypunktował sporo błędów i serio powinieneś mu za to podziękować ;) I to bardzo godne zachowanie ze strony Browaru Perun, że krzewi wiedzę piwowarską
  • Odpowiedz
ale teraz widzę jakim cynizmem i zasadami się kierują w tej firmie...


@kontra: tylko o to, nie o wypunktowane błędy. Błędy wzięliśmy na klatę.
  • Odpowiedz
@Browin: Już nie przesadzajcie z agresją, bo ja tu żadnej agresji nie widzę. Człowiek ma prawo być zdenerwowany, bo takie przepisy czytają początkujący i potem w najlepszym przypadku wyjdzie im średnie piwo, w najgorszym dostaną po twarzy szkłem z wybuchającej butelki.
Przyznaliście się, następny Wasz wpis mam nadzieję będzie bardziej merytoryczny, albo zróbcie #rozdajo
@BrowarPERUN zrobił w tym wpisie kawał dobrej roboty i mam nadzieję że każdy kto natknie się na
  • Odpowiedz
@Browin: ale jak tu się nie zgodzić? Rozumiem jego punkt widzenia - kreujecie wizerunek firmy na grupę pasjonatów rzemiosła, zapaleńców w temacie, którzy chcą się dzielić pasją z innymi. Równocześnie publikujecie szeroką instrukcję dotyczącą warzenia piwa, która niewiele ma wspólnego z dobrym procesem, ma pomieszaną terminologię, nijak nie odnosi się do realnych problemów amatorskiego piwowarstwa. Nikt nigdy nie robił w tej sposób piwa, przynajmniej mam taką nadzieję.

Filtracja chmielu po gotowaniu
  • Odpowiedz
@Browin: A przy okazji - psujecie sobie własny rynek. Po przeczytaniu czegoś takiego żaden piwowar domowy nie kupi u Was zestawów do produkcji sera, szynki, czy czegokolwiek innego, co macie w ofercie. Jest spore ryzyko, że Wasze instrukcje dotyczące innych form domowej produkcji są na takim samym poziomie merytorycznym, jak ta powyższa instrukcja dotycząca piwowarstwa. Nie zaryzykuję zrobienia sera na Waszej instrukcji, po prostu.
  • Odpowiedz
@BrowarPERUN: Mistrzu mój, jaką literaturę polecasz w języku polskim na temat warzenia piwa, na start? Nie chcę przepisów, gdzie prowadzą jak po sznurku, chcę się dowiedzieć czegoś na temat całego procesu, dlaczego tak, a nie inaczej. Naczytałem się, że nie ma dobrej polskiej literatury na ten temat, prawda to? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Browin:
Co za demagogia... Konstruktywną krytykę nazywacie agresywnym hejtem i jeszcze próbujecie mnie wmanewrować w personalne wycieczki :D. No bez jaj, przewrażliwienie level 9999.

Pod przykrywką "przepisu" przemycacie odnośniki do swojej strony z możliwością kupna. Tak ma wyglądać bezinteresowne dzialenie się wiedzą i doświadczeniem?
Od oficjalnego profilu sklepu można oczekiwać pewnej dozy profesjonalizmu. Skoro puszczacie takie teksty, to możliwości są dwie:
1) jesteście kompletnymi amatorami bez znajomości podstaw piwarstwa, szkodzącymi piwowarstwu
  • Odpowiedz
@IHaveThePower:
polecam przejrzenie wiki na piwo.org, w szczególności:
http://www.wiki.piwo.org/Warka_z_procesem_zacierania_s%C5%82odu
polecam też forum i dział "piaskownica piwowarska" - jest podpięta mapa wątków, gdzie możesz pogłębić swoją wiedzę nt poszczególnych etapów oraz procesów.
Do tego polecam obejrzenie filmików z serii "warzę z Kopyrem" (czy jakoś tak), pokazuje na wideo jak to się robi mniej więcej poprawnie.

Absolutnie legendarna jest książka Wolfganga Kunze "Technologia piwa i słodu". W języku polskim jest też parę innych
  • Odpowiedz
@Browin: Zgłoszone za bezczelną reklamę. Moje pierwsze piwo popełniłem z 10% błędów które wypisaliście a i tak do kibla poszło.
Jak próbujecie się pokazać na forum, to przynajmniej przemyślcie trochę swoje działania, a nie hop siup walnij to walnij tamto zalej kawą filtr wyrzuć.
  • Odpowiedz