Wpis z mikrobloga

Mircy, wie ktoś jak się jeździ Alfą 159 z awarią DPF? Zastanawiam się, czy od biedy dojadę autostradą do celu jak mi wskoczy jakiś tryb awaryjny czy inne gówno. Na Alfaholikach oczywiście pierdyliard tematów, ale odpowiedzi na to konkretnie pytanie nie mogę znaleźć :(

Problem w tym, że auto mam od niedawna i jeszcze nie do końca wiem, czego się spodziewać, a chciałbym zacząć nim trochę latać. Zrobiłem porządek z EGR i paroma innymi rzeczami, które potencjalnie mogą się rozsypać w eksploatacji, i został chyba tylko ten nieszczęsny DPF.

A może go wybebeszyć prewencyjnie? Prędzej czy później i tak klęknie, tylko kasy trochę szkoda, żeby to robić, kiedy jeszcze działa ( ͡° ʖ̯ ͡°) Oczywiście historia samochodu mętna, a przebieg po negocjacji (tak obstawiam). Mimo to fura bardzo zadbana i większych problemów z mechaniką ani nawet elektryką nie mam, co z jednej strony wzbudza moje zaufanie, a z drugiej próbuje chyba uśpić czujność ;)

#alfaromeo #alfaholicy #alfaromeo159 #motoryzacja #samochody #pytanie
Funky666 - Mircy, wie ktoś jak się jeździ Alfą 159 z awarią DPF? Zastanawiam się, czy...

źródło: comment_1WieiIzoNr3oEFI5ftdeo4ePrKsKCNPv.jpg

Pobierz
  • 35
@login_zajety_sic: O człowieku, dałbym Ci 50 plusów, bo widzę, że ogarniasz temat :-) Na początek zainstalowałem AlfaOBD (nie znałem - dotychczas używałem tylko Torque do kasowania błędów). Lepiej działać na 1.9.9.0 z neta czy 2.0.1 (aktualna) w wersji demo?
@login_zajety_sic: Spróbuję swój rozbroić, tylko najpierw kupię mini na wszelki wypadek, bo jednak nie chciałbym zostać bez interfejsu :)

Wyjaśnij mi jeszcze, w jaki sposób zmuszasz samochód do wypalania DPF, kiedy jesteś na autostradzie, bo też się zastanawiałem, czy da się to jakoś wymusić. Sam zacznie ogarniać jak się zagrzeje/będzie miał stałe obroty przez dłuższy czas czy odstawiasz jakieś inne voodoo?
@login_zajety_sic: A długo to trwa? Mam niedaleko domu obwodnicę, ale jak przycisnę na 6 (żeby mieć ponad 2,5k obrotów), to ją objadę całą w 10-15 minut ( ͡° ʖ̯ ͡°) A na 5 się wlec 120 to żadna przyjemność ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Funky666:

to czas pozostały do końca ewentualnego wypalania czy co?

Szczerze powiem że nie wiem ale chyba tak. Czas wypalania dpf to 10 minut

Da się jakoś w prosty sposób sprawdzić, co ile/kiedy zamierza się wypalać?

Klikasz w drugą ikonkę na dole aplikacji (bateria) i pobierasz informacje, tam jest informacja co ile się średnio wypala DPF
@login_zajety_sic: A tak swoją drogą: wiesz może, ile km wytrzymuje w tym aucie fabryczny DPF? Przy założeniu, że ktoś go w miarę rozsądnie eksploatował (bo wiadomo, że może się to wahać pewnie i o kilkadziesiąt tysięcy km).

Próbuję odgadnąć przebieg mojego samochodu na podstawie różnych informacji i myślę, że ta może być cenna ( ͡° ͜ʖ ͡°) Masz ew. jakiś inny pomysł, na podstawie czego to ocenić?
Funky666 - @loginzajetysic: A tak swoją drogą: wiesz może, ile km wytrzymuje w tym au...

źródło: comment_X6qOVDMo9XpW2HjPQv1GDxlmM4NEJHyS.jpg

Pobierz
@Funky666: Bóg wie ile dpf moze wytrzymać, jesli auto latało trasy to sporo wytrzyma, moje ma ponad 330k nalatane i dpf był tylko lekko nadpalony :)

z wnętrzem w 159 jest ten problem że... po nim nie widać zużycia jak jest odpowiednio traktowane. U mnie jest alfatex zamiast skóry i za cholere nie idzie rozpoznać ile ma przebiegu te auto, poza jednym elementem tj. okolice uchwytu na boczku drzwi od kierowcy
@login_zajety_sic: Nie przejmuję się przebiegiem w żadnym wypadku, po prostu jestem ciekaw, ile to auto przeszło, a mimo to wygląda jak wygląda :-) Więcej niż 500k chyba nie ma, a to mi wystarczy jak na JTDm, bo sam nim będę robił najwyżej 15k rocznie, więc pewnie jeszcze mnie przeżyje :v

Z EGR zrobiłem porządek, o klapach pamiętam - jutro się umawiam z mechaniorem na trochę drobnicy, więc będę pytał, ile taka
@Funky666: te 22% to obecny tan zapchania a nie ogólny stan filtra, jak dojdzie do wyższych wartości to zacznie się wypalać.

Ja chipa robiłem z DPF, wypluło 190KM@413Nm, teraz mam wywalony dpf ale jakos nie ma czasu i warunków by znajomy znowu pomajstrował przy ECU a po drugie 400Nm + nie jest zbyt dobre dla tej papierowej skrzyni :(
@login_zajety_sic: Aaa no to dupa, myślałem, że to całkowity. Ale po wypaleniu będę chyba widział, ile zostaje :)

Co do chipa: ja celowałem w 180 kunia i ok. 360 nm - nie wydaje mi się, żeby wyplucie 400 nm było zdrowe dla tej fury - tak jak mówisz :(