Wpis z mikrobloga

Mirki, ktoś się zna na poniższym? Chcę zakupić głośnik typu soundbar do telewizora, będę też podłączał iPoda czy telefon + Spotify. Nie chcę inwestować z zestaw kina domowego typu 2+1, 5+1 itp., nie mam miejsca na głośniki/kolumny, zresztą obawiam się, że dzieciaki mogłyby szybko z tym zrobić "porządek". Jestem zdecydowany i nastawiony na jednostojący element, właśnie typu soundbar.

Zastanawiam się nad dwoma modelami Yamahy: YSP-1600 lub YAS-306

YSP-1600 jest cyfrowym projektorem dźwięku, YAS-306 wirtualizuje dźwięk (front surround), o ile dobrze zrozumiałem.

Pod kątem jakości dźwięku, lepszym rozwiązaniem będzie YSP czy YAS, czy (dla mnie) nie będzie to miało znaczącej różnicy?

YAS posiada więcej dekoderów dźwięku przestrzennego, więc zastanawiam się czy na przyszłość się to bardziej nie przyda?

YSP - Dolby Digital, Dolby Pro Logic II, DTS

YAS - Dolby Digital, Dolby Pro Logic II, Dolby True HD, DTS, DTS-HD, DTS-HD Master Audio

Jakieś podpowiedzi? We #wroclaw ktoś poleca jakiś sklep, żeby zrobić odsłuch ewentualnie?

#audio #audiofile #kinodomowe #glosniki #soundbar
  • 18
@JohnMarkII: nie wypowiadając się w kwestii o którą pytasz powiem tylko z mojej strony: dwójka dzieciaków w chyba najtrudniejszym wieku jeśli chodzi o potencjalne szkody, a zestaw 5.1 stoi nienaruszony od 3 lat.
Natomiast odnośnie ostatniego pytania ja moje kupiłem w media max przy Kruczej, tam z resztą też można odsłuchać, chociaż nie mam pewności czy będą mieli duży wybór soundbarów...
@puexam zobaczę co powiedzą w salonach, choć z tego co piszą na forach audio to ogólnie rzecz biorąc wszyscy gardzą soundbarami chociażby na rzecz systemu stereo 2.1 z amplitunerem... Byle tylko złotych kabli mi nie wciskali. ;-)
@JohnMarkII: Siedzę w audio dość głęboko, żeby powiedzieć że soundbary to niezła ściema. Od blisko 100 lat nie wynaleziono niczego lepiej grającego od zwykłego głośnika w drewnianej obudowie.
Jakieś 20 lat temu, stare telewizory kineskopowe z wyższej półki miały świetne głośniki, bo starano się o dobry produkt. Dziś kupujesz LCD, który gra głośnikami wielkości kapsli wspomaganymi czasem subwooferem o membranie wielkości podpaski. To gra tak cienko, że zmuszony jesteś dokupić dodatkowe
@krentus hmm, właśnie spotkałem się z takimi opiniami i dalece mi od ich negowania, ponieważ na sprzęcie audio i technologii się nie znam. Tylko powiedz mi, a propos systemu stereo, jak przy 2.1 osiągnąć dźwięk przestrzenny, nie mówię, że potrzebuję tego jak tlenu do życia, ale skoro mam oglądać filmy wideo, a większość jest w systemach Dolby Surround itp. to tego efektu nie uzyskam? Jak wypada kwestia głosu przy stereo, gubi się
@JohnMarkII niewiele mieszkań ma możliwość poprawnego ustawienia głośników 5.1 jeśli tak jest u Ciebie to efekt przestrzenny będzie mocno ograniczony. Poza tym popatrz na ilość sprzętu potrzebna do systemu 5.1 i na jego ceny. Kupując taki system i nie wydając fortuny kupujesz sprzęt słabej jakości.
Każdy film jest kompatybilny z systemem stereo i żaden dźwięk je zostanie pominięty. Zdecydowanie docenisz dobre stereo w porównaniu do słabego 5.1. Nawet nie będę porównywał do
@krentus ja rozumiem, że nie zostanie pominięty, bardziej mnie zastanawia czy efekt taki jaki w zasadzie zawsze u mnie występuje to straszne zgłośnienie np. wybuchów, strzałów i zanikający głos dialogów. Najbardziej dokuczliwe kiedy dialogi są cholernie słabo słyszalne a całe tło nad wyraz jasne. Czy przy zewnętrznym stereo można tego uniknąć?
@krentus wybacz, że Cię zasypię jeszcze jednym pytaniem, ale skoro już głos zabrałeś. Jeśli zdecydowałbym się na stereo, to potrzebuję głośniki, amplituner bądź wzmacniacz i coś jeszcze?
@JohnMarkII: Różnice głośności pomiędzy dialogami a efektami są celowe, tego nie przeskoczysz bo producenci zakładają że w filmie ma się dziać i tyle. W systemach 5.1 sytuacje ratuje nieco głośnik centralny, odpowiedzialny głównie za dialogi. Można go podregulować żeby był nieco głosniejszy, po czym ściszyć całość. W stereo, jego funkcje przejmują po równo lewy i prawy.
Potrzebujesz głośniki i amplituner lub wzmacniacz. Zwróć uwagę na wejścia cyfrowe, bo dekodery sat/kablowe lub
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@qkamil: ahoj! Jak to bywa wszystko się przesunęło w czasie. Jednak z uwagi na moje obecne zapotrzebowania, jeśli już się na coś zdecyduję to będzie to soundbar lepszej klasy. Prawdę powiedziawszy odnoszę wrażenie, że każdy kto w dość brutalny sposób wypowiada się na temat soundbarów jest audiofilem z elektrody, który piłuje płyty CD itp.
@JohnMarkII: No im więcej czytam tym mam większy mętlik w głowie, przeprowadziłem się do mieszkania i mam ograniczone miejsce + nie chcę kupować zestawu z subwooferem, żeby nie mieć afer z sąsiadami i wybór soundbara, który można później rozbudowac wydaje się na tą chwilę idealny. Miałeś może możliwość słuchania któregoś z nich? U mnie nigdzie w pobliżu nie mają takich sprzętów :/
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@qkamil: uważam, że kupując jakikolwiek markowy soundbar, ze średnio-wysokiej, wysokiej półki będziesz zadowolony. Ja lubię bardzo słuchać muzyki i słucham jej często. Potrafię wyczuć różnicę dokonując odsłuchu na słuchawkach za 15 zł vs niespecjalnie drogich, bo np. już za 120-150 zł Sennheiserach i mogę się założyć, że na moje potrzeby dobre stereo będzie na równi z dobrym, b. dobrym soundbarem.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Tym bardziej, że nie lubię słuchać muzyki głośno. O filmach nie wspominam, bo wydaje mi się, że wirtualizacja soundbara będzie po prostu lepsza niż stereo.