Aktywne Wpisy
JanuszKarierowicz +597
Raczej każdy zdrowy na umyśle zgodzi się że winę te zajście ponosi nożownik który najpewniej grubo za to beknie, co nie zmienia faktu że z ofiary również można cisnąć pompę bo zachowała się jak ostatni przygłup xD gość gdyby odpuścił, odszedł, nie prowokował tego odpada z nożem to najpewniej grałby sobie teraz w csa i jadł czipsy i batony, a tak walczy o życie w szpitalu
Trochę trenowałem różne sporty i systemy
Trochę trenowałem różne sporty i systemy
skydancer +345
Tytuł: Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym.
Autor: Daniel Kahneman
Gatunek: Psychologia, ekonomia behawioralna
★★★★★★★★★★
Wyobraź sobie, że państwo przygotowuje się na epidemię nowej choroby, która prawdopodobnie zabije 600 osób. Ty podejmujesz decyzję, w jaki sposób z nią walczyć. Masz do wyboru dwie opcje:
A. Program, który na pewno uratuje równo 200 osób.
B. Program, przy którym istnieje szansa jak jeden do trzech, że uratowane zostanie wszystkie 600 osób, i ryzyko jak dwa do trzech, że nikt nie zostanie uratowany.
Wybrałeś?
Co, jeśli będziesz miał inne opcje?
C. Program, przy którym na pewno umrze 400 osób.
D. Program, przy którym istnieje szansa jak jeden do trzech, że nikt nie umrze, i ryzyko jak dwa do trzech, że umrze 600 osób.
Pewnie się domyśliłeś, że to to samo, ale innymi słowami. Jednakże przy zadawaniu tych pytań dwóm grupom, w pierwszej 72% osób wybrało program A, a w drugiej 78% wybrało program D. Dlaczego?
Daniel Kahneman to jeden z najbardziej znanych psychologów na świecie i laureat ekonomicznej Nagrody Nobla. W książce Pułapki myślenia podsumowuje wnioski z wieloletniego rozwoju psychologii podejmowania decyzji, na którą miał olbrzymi wpływ. Autor pisze, że ludzie mają dwa systemy myślenia - System 1, szybki, intuicyjny, podatny na błędy i manipulacje, oraz System 2, logiczny, racjonalny i powolny. Zazwyczaj ten pierwszy wystarcza do podejmowania wielu decyzji, jednak czasem może przynieść nam straty finansowe z powodu błędów, jakie popełnia. Należą do nich chociażby heurystyka dostępności (przeszacowujemy prawdopodobieństwo wydarzeń, których przypadki łatwiej nam sobie przypomnieć), czy heurystyka reprezentatywności (wyżej oceniamy prawdopodobieństwo, że A należy do B, jeśli A przypomina B lub stereotyp B).
Kolejnym podziałem jest podział na "ekonów" (homo ekonomicus) i ludzi. Ci pierwsi zachowują się racjonalnie, jakby posiadali wyłącznie System 2 (albo i jeszcze racjonalniej). Występują w modelach ekonomicznych, ale nie w prawdziwym świecie. Ci drudzy podlegają błędom poznawczym badanym przez Kahnemana i innych psychologów.
Jeszcze jeden ważny podział to dwie jaźnie - jaźń doświadczająca i jaźń pamiętająca. Konflikt pomiędzy tymi jaźniami prowadzi do szczególnie niewiarygodnych, a jednak prawdziwych rezultatów. Otóż wyobraźmy sobie dwie sytuacje.
A. Przez 60 sekund odczuwasz ból o intensywności, powiedzmy, 5.
B. Przez 60 sekund odczuwasz ból o intensywności 5, a potem przez 30 sekund o intensywności 2.
Po przeczytaniu tego wybór wydaje się banalnie prosty. Jednakże badani, którzy zostali poddani obu sytuacjom w odstępie kilku minut, po 15 minutach decydowali, że jakby mieli powtórzyć jedno z tych doświadczeń to wybraliby B. I to pomimo tego, że mieli pełną świadomość tego, ile każda z sytuacji trwała! Wynika to z tego, że jaźń pamiętająca ocenia wydarzenia na podstawie intensywnego momentu i końca - w przypadku sytuacji A oceniła więc ból mniej więcej na 5, a w sytuacji B na 3,5. Prowadzi to do zaskakującego wniosku - człowiek może działać na swoją niekorzyść, nawet mając pełną informację dotyczącą wyborów.
Książka jest świetnie napisana i okraszona wątkami autobiograficznymi (m.in. ze służby Kahnemana w siłach zbrojnych Izraela dx). Dodatkowym plusem są dwa artykuły Amosa Tversky'ego i Daniela Kahnemana, które wywołały praktycznie rzecz biorąc rewolucję w psychologii i ekonomii. Polecam przeczytać każdemu - naprawdę zmieni twoje spojrzenie na temat podejmowania decyzji.
#ksiazki #czytajzwykopem #neuropa #psychologia #ekonomia
#bookmeter
@BarekMelka Prawdopodobnie poprzednicy zrobili błąd, masz okazje go poprawić.
Podpowiedź (teoretycznie zawiera poprawione błędy poprzedników):
3953 - 1 = 3952
@BarekMelka: Może to błąd tłumacza, ale to zdanie nie wyklucza, że zginie 400 osób i nikt więcej.