Wpis z mikrobloga

Dzisiaj naszła mnie pewna refleksja dotycząca urzędów w Polsce i za granicą (w tym przypadku UK). Ile #!$%@? pokoleń jeszcze minie żeby urzędnicy mieli nam pomagać a nie być katem który czycha na Twoją pomyłkę? I to nie tyczy się tylko Urzędu Skarbowebo ale praktycznie każdej instytucji.

W tym miesiącu przyszło do mnie pismo z HMRC (tutejszy Urząd Skarbowy) o błędnie złożonym rozliczeniu podatkowym 3 lata temu. W liście wszystko elegancko rozpisane, uzasadnione i oznaczone gdzie popełniono błędy i jakie powinny być prawidłowe wartości. Pomyłka wydawała się na tyle duża że różnica w moim rozliczeniu, a prawidłowym wynosiła prawie £15,000 dochodu + dostałem nieprawidłowy zwrot podatku w wysokości £1400 2 lata temu... Zakładając że spłacam wszystko na raz + dodatkowe odsetki + karę za błędne rozliczenie musiałbym oddać parę tysięcy funtów na dzień dobry.

Przed wyznaczonym przez urząd deadlinem zadzwoniłem do HMRC i przyznałem że popełniłem błąd, wyjaśniłem szczegółowo z czego prawdopodobnie on wynikał. Dobrowolnie oświadczyłem że spłacę wszystkie zaległości i chciałbym uniknąć kary o ile to możliwe. Pan urzędnik tylko przytakiwał, powiedział żeby się nie przejmować i jak tylko chcę to mogę rozłożyć sobie zaległe płatności na £20 przez X lat, żadna kara mnie nie czeka, widzi że wszystkie inne rozliczenia były prawidłowe i uznał że nie chciałem celowo oszukać skarbu państwa.

A w Polsce? Pomyliłeś się o 1gr? #!$%@? oszust. 3000zł kary (2x minimalna krajowa). Nie chcesz jej przyjąć? No to lecimy do sądu, jak przegrasz płacisz od 150 zł do 30 tys. zł. Gówno nas obchodzi czemu sie pomyliłeś.

A co jak pomylisz się o 7500zł (5x minimalne wynagrodzenie)? #!$%@? BANDYTA, PRZESTĘPSTWO SKARBOWE !!!!111 Tydzień na spłatę wszystkiego albo komornik, yolo HEHE. Zdechnij z głodu, okradasz nas xD

#emigracja #oswiadczenie #uk #polakicebulaki #gownowpis #pracbaza
  • 6
A w Polsce? Pomyliłeś się o 1gr? #!$%@? oszust. 3000zł kary (2x minimalna krajowa). Nie chcesz jej przyjąć? No to lecimy do sądu, jak przegrasz płacisz od 150 zł do 30 tys. zł. Gówno nas obchodzi czemu sie pomyliłeś.

A co jak pomylisz się o 7500zł (5x minimalne wynagrodzenie)? #!$%@? BANDYTA, PRZESTĘPSTWO SKARBOWE !!!!111 Tydzień na spłatę wszystkiego albo komornik, yolo HEHE. Zdechnij z głodu, okradasz nas xD


@shuukre: Nie wiem
@semperfidelis: moje wspomnienia były raczej słabe. Wiadomo ze to kwestia miasta i urzędnika ale ja w Warszawie spotkałem się tylko raz z uprzejmym i przydatnym urzędnikiem (urząd telekomunikacji). Wszędzie indziej panowała spychologia ("ja nie wiem, zadzwoń pan tutej") albo prawie ze chamstwo bo ktoś raczy im przeszkadzać w pracy
@shuukre: Spotkałeś się z taką sytuacją w Polsce czy z góry zakładasz, że w Polsce jak w lesie?

Mój kumpel z pracy niejednokrotnie dostawał pisma z Urzędu Skarbowego gdzie jasno wynikało, że zataja część swoich dochodów albo ma jakieś pomyłki w papierach, które składał. Sprawa rozwiązywała się po wykonaniu jednego telefonu bądź wizycie w US i nigdy nie słyszałem o tym, żeby ktoś komuś groził takimi karami. Wychodzę z założenia, że