Wpis z mikrobloga

- Można ustawowo obniżać wiek emerytalny, ale ostatecznie trendy demograficzne, budżetowe i cywilizacyjne wymuszą jego wydłużenie - powiedział w środę ekonomista z WISE Europa Ignacy Morawski w Polsat News. - Długookresowo wiek emerytalny, tak czy inaczej, będzie wyższy - ocenił. http://www.wykop.pl/link/3453319/wydluzenie-wieku-emerytalnego-wymusi-demografia-ignacy-morawski-w-polsat/
#michalstopka
@letitbe @bartez_94 @Maks_S @badtek @Saeglopur @FireDash @zielonek1000 @nobrainer @kopytkujacy_bombelek @panpele @Traderrr @szcz33pan @invtraveler @SirBlake @rotero @pitrek136 @akcer @luke_cornet @mordeusz @rotero @topol @szcz33pan @invtraveler
  • 20
@luke_cornet: Nie, nie. Nie do śmierci ale tak aby to wszytko się spinalo biorąc pod uwagę wydłużającś się długość życia. Oraz fatalną demografię. Coraz więcej osób na emeryturze wersus liczba osób pracujących. To prosta matematyka. Oczywiście też trzeba pilnować rząd aby nie był rozrzutny. Ale sam system emerytalny nie wytrzyma tego na dłuższą metę. Zobacz tutaj analizę jak to działa i dlaczego: "Jaka emerytura z ZUS? Jak na własnym przykładzie policzyłem
Mój stary mówił wczoraj to samo, a ma skończone technikum mechaniczne.


@8ary: No to trzeba tłumaczyć jak to jest. Jaki mamy system emerytalney, od czego zależy wysokość emerytur, jaka jest demografia kiedyś i teraz. Na spokojnie to wszystko robić. Ludzie zrozumieją
Trzeba tłumaczyć ludziom, że ZUS to zło, że ten system musi upaść teraz i zaraz.


@8ary: Nie, nie. To nie musi upaść bo to system kapitałowy. Zobacz na link powyzej co wrzuciłem. Upadnie jezeli takie jaja jak obniżka wieku będzie przechodziła i inna spore koszty dla bużetu pańśtwa. Jeżeli politycy jednak będą rozsądne rzeczy robili to nie upadnie. Zauważ, że po części obecny problem wynika z tego, że ciągniemy dwa systemy.
@MichalStopka_pl: Ale dlaczego cały czas mówimy o zadłużeniu i rozrzutności Zusu i Rządu, jakby to było zjawiskowo z kosmosu, jak promieniowanie słońca, na które nie mamy wpływu. Przecież od lat ktoś tym zarządza, ktoś pisze ustawy, ktoś wprowadza je w życie i ktoś je egzekwuje. Dlaczego nie mówimy o tych ludziach? Mówi się o zjawisku, skutkach a nie mówi się o przyczynach i osobach za to odpowiedzialnych. W Polsce, ze strachu
@luke_cornet: No ale kto za to odpowiada? No kto wybiera tych ludzi? Społeczeństwo. Społeczeństwo chce niższego wieku emrytalnego to dostaje, 500 + to dostaje, bezpłatne leki dostaje, bezpłatne studia to dostaje itd. A to wszystko kosztuje. Dopóki społeczeństwo będzie tak wybierało nic się nie zmieni. Zmieni się gdy społeczeństwo się zmieni. Czyli będzie kumate co i jak działa gospodarka, ekonomia, finanse publiczne, że nie ma czegoś takiego jak "bezpłatne coś". To
@MichalStopka_pl:

o nie musi upaść bo to system kapitałowy.


O jak prychłem.

Zus jest czarną dziurą, gdzie giną pieniądze, a tzw. reszta promieniuje, jak u Hawkinga w teorii, do kieszeni emerytów.
Reasumując, trupa się nie reanimuje, stwierdza się zgon i zakopuje.
O jak prychłem.


@8ary: Wiesz w ogóle jaki obecnie mamy system w Polsce? System kapitałowy. Przeczytaj link co wrzuciłem u góry. Polega on na tym, że w przyszłości będą mniejsze emerytruy niż teraz bo ciąniemy system sprzed 1999 roku: system repartycyjny, który jest bardzo drogi. To dlatego teraz przeciętna emerytyrua osoby, która jest ze starego systemu wynosi około 3,5 tys. zł a z nowego około 2 tys. zł. W miarę upływu
@MichalStopka_pl: Niestety nasza kochana władza w ogóle zdaje się nie brać pod uwagę obecnych trendów demograficznych. Jak często wspominałeś na swoim blogu, liczba osób emerytowanych niestety sukcesywnie będzie się zwiększać przy spadającej liczbie osób w wieku produkcyjnym. Tu nie ma cudu. Jeśli obniżamy wiek emerytalny to niestety dodatkowo zmniejszamy liczbę pracujących kosztem wzrostu liczby emerytów. Żaden system tego nie wytrzyma. Jedynym ratunkiem jest stałe obniżanie wypłacanych świadczeń emerytalnych, bo przy utrzymaniu
@MichalStopka_pl: Ale ja właśnie piszę o tym, żeby zamknąć ten niewydolny system w diabły.

Stworzyć problem(ZUS), a póżniej go bohatersko rozwiązywać.

Zlikwidować ZUS, wprowadzić system kont osobistych.Do tego czasu wypłacać emerytury np. przez 25 lat z budżetu państwa, jeden pierun czy to z ZUS, czy bezpośrednio z budżetu(poza oczywistym pobieraniem ''prowizji'', przez ZUS, na utrzymanie armii nierobów)

Nie potrzebuję kogoś, kto będzie rozporządzał moimi pieniędzmi i rozdawał je na prawo i
Nie potrzebuję kogoś, kto będzie rozporządzał moimi pieniędzmi i rozdawał je na prawo i lewo, to wojskowym, to górnikom i rolnikom, a na końcu rzuci mi ochłap.


@8ary: No tak ale to już inna para kaloszy na temat tego jak powinien być skonstruowany system państwo w którym żyjemy. Natomiast napisałeś, że ZUS musi być bankrutem. A ta nie musi być. Może będzie a może nie. W obecnej konstrukicji przy systemie kapitałowym
@MichalStopka_pl: Nigdzie nie napisałem że ZUS to bankrut, BA, nigdy nim nie będzie, bo jest instytucją państwową.

Mi właśnie chodzi o tę nieszczęsną parę kaloszy- Musimy zmienić system i dopóki będziemy trwać w tym marazmie, między wyborem cholery, a dżumy, będziemy się cofać w rozwoju.
Politycy w tym kraju są od rozpierdzielania i od próbowania reperowania.Na zmianę PO i PIS w dowolnej kolejności.Póki nie wywalimy żłoba do góry nogami.
@MichalStopka_pl: Mi się podoba system 401(k) w USA i nawet bez dopłacania przez pracodwawce dodatkowych pieniędzy byłby bardzo dobry. Płaciłoby się tak jak teraz część pensji na taki rachunek i po przepracowaniu iluś tam lat, możnaby było wyplacić całą kwotę. Dlaczego w Polsce taki system nie może zastąpić zusu? Przecież w ten sposób, ci którzy faktycznie zapracowali na większą emeryture taką dostaną i przedsiębiorcy nie będą unikać jak się da zusu.
@MichalStopka_pl: Poza tym takie coś to jest chyba idealne rozwiażanie systemu kapitałowego. W tym wypadku nawet nie straci się na kosztach pracoiwników zusu, bo to będzie działało jak konto bankowe, więc można oszczedzić miliardy złotych na samych pensjach dodatkowo.
@invtraveler: No tak, tak właśnie powinno być. Tylko w Polsce uprzywilejowane grupy żyją kosztem większości. Jak zwlikwiduejsz ZUS to co powiedzą górnicy, rolnicy, urpzywileowane inne grupy? Wyjdą na uliecę bo jak każdy inny misueliby pracować i oszczędzać. A tak pańśtwo daje
No ale kto za to odpowiada? No kto wybiera tych ludzi? Społeczeństwo. Społeczeństwo chce niższego wieku emrytalnego to dostaje, 500 + to dostaje, bezpłatne leki dostaje, bezpłatne studia to dostaje itd. A to wszystko kosztuje. Dopóki społeczeństwo będzie tak wybierało nic się nie zmieni. Zmieni się gdy społeczeństwo się zmieni. Czyli będzie kumate co i jak działa gospodarka, ekonomia, finanse publiczne, że nie ma czegoś takiego jak "bezpłatne coś". To wszystko idzie