Wpis z mikrobloga

Czołem Linuxowe/UNIXowe świry!

Mam taką sytuację:
user1 jest w grupie xxx i jako dodatkową ma grupę www
user2 jest w grupie xxx i jako dodatkową ma grupę www
user3 jest w grupie www
Mam utworzony plik w katalogu, do którego każdy ma pełny dostęp:
koty.txt, właściciel: root, grupa: www prawa: rwxrw----.
Czyli Scenariusz 1 jest taki: root chce współdzielić plik koty.txt z użytkownikami grupy www. Dlaczego czytać i modyfikować może tylko user3, skoro każdy jest dodany do grupy www?
Jak zrobić, żeby każdy z grupy www miał dostęp do tego pliku?

Scenariusz 2: Czy da się udostępnić plik koty.txt tylko user1?

Z góry dzięki za pomoc!

#linux #unix #solaris #debian #kiciochpyta #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 4
@nahkranoth: szczerze - nie pamiętam, ale jak z wnerwu zrestartowałem całego Linuxa to kuźwa działa. Czyli nawyki z Windy się przydają:P Także Scenariusz 1 wygląda, że działa. Natomiast Scenariusz 2 tylko z wykorzystaniem ACL? Albo z tworzeniem kolejnej grupy, w której będzie root i user1?

Co jak co, ale w Windzie jakoś to bardziej user friendly jest bo mogę sobie tak uszyć uprawnienia jak mi pasuje w kilka kliknięć =]
@virusriddle: czy jest bardziej user friendly to kwestia gustu tbh. W kde i pewnie innych środowiskach też to sobie można wyklikać. W drugim przypadku możesz zostawić właściciela jako root i zamienić grupę pliku na grupę user1, albo dodać grupę w której będzie user1 i root albo zmienić właściciela na user1 i grupę na root. Powinno działać w każdym przypadku ale nie bawiłem się tym dawno.
@nahkranoth: dzięki:-)
Odnośnie wyklikiwania bardziej chodziło mi o sytuację, gdy do pliku/katalogu powinni mieć dostęp:
user1, user2, admin1, grupa technicy (powiedzmy 50 osób), grupa kadra(20 osób) i grupa zarząd(10 osób), a dodatkowo każde w ww. na innym poziomie uprawnień. W Linux to mordęga bo chyba tylko ACLki pozwolą osiągnąć taki stan.