Wpis z mikrobloga

czy pracodawca może kazać pracownikowi wykorzystać cały urlop wypoczynkowy w danym roku? konkretnie - zostaje mi w 2016 roku jeden dzień urlopu do wykorzystania i wolałbym go sobie zostawić na 2017 rok niż z dupy brać wolne w listopadzie/grudniu "bo tak trzeba". czy pracodawca może mnie zmusić do wykorzystania tego dnia jeszcze w tym roku?
#praca #korposwiat #prawopracy
  • 18
  • Odpowiedz
@inspektor_erektor: tak, pracodawca ma prawo wysłać Ciebie na urlop kiedy chce. Na nowy rok może przejść nawet cały urlop ale ma być wykorzystany do września następnego roku. Jeżeli nie wykorzystasz, pracodawca musiałby ci wypłacić ekwiwalent.

@bul_dupy_motzno: Jak nie wiesz to się nie wypowiadaja. Co więcej pracodawca ma obowiązek udzielić urlop 2 tygodniowy raz w roku.
  • Odpowiedz
@bul_dupy_motzno: przecież napisałem 2 tygodniowy. Udzielenie urlopu oprócz 2 tygodniowego to tylko dobra wola pracodawcy. Może być nawet tak, że nie udzieli pracownikowi jedynie 2 tyg a za reszte mu zapłaci.

Tak samo może Ciebie wysłać na przymusowy urlop, więc w prowadziłeś @inspektor_erektor w błąd i jeszcze mnie nazywasz kretynem.

usuń konto albo się nie wypowiadaj jak się nie znasz.
  • Odpowiedz
@GordonLameman: prawo pracy swoją drogą, a życie swoją, jak nie spełniasz prośby pracodawcy to i pracodawca nie spełnia Twoich... jakiś nie do kołysany jesteś chłopcze...

@inspektor_erektor: Generalnie jest tak: jak idziesz na rękę swojemu pracodawcy to on idzie też Tobie. Pracodawcy dobrze znają prawo pracy, a zerowanie urlopu w roku to kwestia ułatwień finansowych. Pracodawca Cię nie zmusi do tego, żebyś wziął ten urlop teraz, ale jak będziesz
  • Odpowiedz
@bul_dupy_motzno
Taką mam minę gdy czytam twoje wykwity .

Jakie są te ułatwienia finansowe?
Nie ma żadnych. Mówię to jako człowiek, który przez 4 lata obsługiwal pod kątem prawa pracy zakład produkcyjny na kilkadziesiąt osób.
Znam prawo. Znam praktykę. Znam
  • Odpowiedz
@GordonLameman: ja do końca nie jestem przekonana czy prawo w tym przypadku (a także w wielu innych:P) jest takie jasne.

Pracodawca może nakazać niewykorzystany urlop w momencie wypowiedzenia umowy lub zaległego urlopu, a ja wywnioskowałam, że chodzi tu o bieżący urlop. Poza tym przypadkiem pracodawca powinien brać pod uwagę sugestie przy tworzeniu planów urlopowych, a potem jeśli znacząco to nie zaburzy toku pracy - udzielać ich zgodnie z planem urlopów.
  • Odpowiedz