Wpis z mikrobloga

O początkach Kampanii Wrześniowej, Guderian (nazistowski dowódca) w swoich pamiętnikach ("Wspomnienia żołnierza"):

Hitler wypytywał o straty. Wymieniłem mu znane mi do tego czasu straty poniesione przez cztery podległe mi dywizje w czasie bitwy "w korytarzu": 150 zabitych, 700 rannych. Hitler był bardzo zdziwiony tak niskimi liczbami i dla porównania wymienił mi liczbę strat jakie w pierwszej wojnie światowej poniósł jego pół "List" w pierwszym tylko dniu walki. Wynosiły one w jednym tylko pułku 2000 zabitych i rannych.


Przeciwnik stracił w tych walkach dwie do trzech dywizji piechoty i jedną brygadę kawalerii. Wzięliśmy do niewoli tysiące jeńców i zdobyliśmy setki dział.


Ta narracja brzmi to zupełnie inaczej, niż polska idealizowana wizja Kampanii Wrześniowej.

#historia #ciekawostkihistoryczne

---
By komentować w tym wpisie, poproś użytkowniczkę o dodanie Ciebie na białą listę - odwiedź link ( http://www.wykop.pl/wpis/13731947/od-dzis-w-moich-wpisach-na-mikroblogu-moga-pisac-t/ ), i napisz, dlaczego to właśnie Ty powinieneś tez tam być (wystarczy, że podasz linki do 2-3 swoich wartościowych wpisów). Jest to zabezpieczenie przed niemiłymi i/lub złośliwymi użytkownikami.
  • 21
@NadiaFrance: brawo właśnie odkryłaś że polska historia to zwykła propaganda. Nie ma to ani skłonić do wyciągnięcia sensownych wniosków, ani kształcić świadome jednostki. Jedyna rola to produkować kolejnych bezmózgich patryjotów.

PS: pomysł z białą listą jest komiczny, możesz po prostu usuwać nie miłe komentarze ( ͡° ʖ̯ ͡°).
@blackfish702: to tak jak mówić że polacy wygrali wojnę. Podczas gdy te 2 państwa się skompromitowały za sprawą przestarzałych doktryn (polska się skompromitowała o wiele bardziej i powodów ogólnej tragedii tej armii było więcej, nie mniej I wojenne francuskie doktryny też były beznadziejne w owym czasie).