Wpis z mikrobloga

Taka sytuacja:
Mam umowę o pracę podpisaną ale zaczynam dopiero od grudnia. Czy mogę jakoś 'unieważnić/zerwać' tą umowę (póki nie podjąłem stosunku pracy jeszcze) bez konsekwencji w postaci np jakiegoś szkalującego wpisu w mojej histori zatrudnienia?

#pyanie #pracbaza #programowanie (sry za tag ale tu największa rotacja pracowników)
  • 18
Mam umowę o pracę podpisaną ale zaczynam dopiero od grudnia. Czy mogę jakoś 'unieważnić/zerwać' tą umowę (póki nie podjąłem stosunku pracy jeszcze) bez konsekwencji w postaci np jakiegoś szkalującego wpisu w mojej histori zatrudnienia?


@LeopoldStuff: Jeśli twój stosunek pracy się nie rozpoczął możesz zerwać umowę w każdym momencie bez konsekwencji (podobnie druga strona). Żadne okresy wypowiedzenia nie obowiązują. Sprawdzone, sam tak robiłem.

BTW świadectwo pracy dostarczasz do nowego pracodawcy PO zatrudnieniu.
@LeopoldStuff: jak chcesz być 100% w zgodzie z prawem to daj wypowiedzenie i poproś o podpis na swoim egzemplarzu albo wyślij poleconym. Albo po prostu zadzwoń i powiedz że nie przyjdziesz - najwyżej cię zwolnią dyscyplinarnie i nawet świadectwa pracy nie będą mogli wystawić (chyba że im dostarczyłeś wcześniejsze).
Ogólnie w IT to nikt nie patrzy na dyplomy, certyfikaty i inne gówna (chyba że do projektu trzeba) a świadectwo pracy jest
@askorek: już doczytałem, że daje wypowiedzenie i czas wynosi dwa tygodnie. Czyli te dwa tygodnie przed rozpoczęciem pasuje dać wypowiedzenie. Pytanie jeszcze czy mogę słownie/telefonicznie najpierw poinformować, że jednak znalazłem lepszą ofertę i dziękuję - czy nie ryzykować, bo w ramach 'zemsty' pracodawca może mi wypowiedzieć umowę wcześniej póki ja nie złożyłem oficjalnego wypowiedzenia?
@askorek: coś takiego znalazłem

Wskazując zasady określenia w takim wypadku długości okresu wypowiedzenia Sąd Najwyższy zwrócił uwagę, że o ile pracownik w takich okolicznościach nie zaczął jeszcze wykonywać pracy, to ma „zerowy” staż pracy. Będzie go zatem obowiązywał minimalny okres wypowiedzenia (dwutygodniowy).
@LeopoldStuff: szkoda że nei napisali z kiedy jest ta interpretacja i o który wyrok SN chodzi, bo np wg http://kadry.infor.pl/wiadomosci/108867,Rozwiazanie-umowy-o-prace-przed-rozpoczeciem-pracy-przez-pracownika.html nie ma "zerowego" stażu tylko od dnia podpisania umowy.
Wyroki SN nie są dla nikogo wiążące, inny sędzia może inaczej zadecydować. Ja kiedyś znalazłem interpretację prawnika, że przed pierwszym dniem pracy nie ma stażu pracy i będę się tego trzymał bo brzmi logicznie ;)
A poza tym nikomu nie będzie chciało