Wpis z mikrobloga

Mirki, wiecie jaki język obecnie jest najlepszy lub najbardziej obiecujący pod webdev backend? Aktualnie robię w ASP.NET MVC i podoba mi się zarówno C#, platforma ASP.NET MVC jak i IDE, ale ciekaw jestem co oferują inne języki.

Jestem na takim etapie, w którym mogę (jeszcze) zdecydować czy maksować technologie od microsoftu, czy też przerzucić się na inny język.

Moja główna obawa skupia się na tym, że nie chciałbym poświęcać swojej witalnej energii i skupienia na coś, co może w przyszłości pójść w zupełnie złym kierunku. Przykładem jest PHP, jako język który "narastał", którego nie lubi nawet sam twórca PHP - ale kodzi w nim, bo wpadł w vendor lock-in.

Dużo chwali się pythona oraz ruby on rails. Pomimo że w subiektywnym odczuciu ASP.NET MVC jest świetne, to prawie nie widzę innych programistów C# - a nawet javy w kontekście web dev. Wiem też, że na PHP narzekają nawet sami programiści PHP (vide feuer).

#webdev #backend #aspnet #python #ruby #php
Pobierz TamamShud - Mirki, wiecie jaki język obecnie jest najlepszy lub najbardziej obiecując...
źródło: comment_vYJN2cYRl3okwtGOFacDkIkwi00rWBK5.jpg
  • 13
@TamamShud: Moim zdaniem to ASP.NET MVC5. Ale jeszcze do tego trzeba znać HTML5, JavaScript i kilka innych rzeczy przez co wyrwać można pracę za słynne na Wypoku 15k na rękę. Choć tutaj już trochę odchodzimy od backendu ( ͡ ͜ʖ ͡)
@TamamShud IMHO żaden język nie jest mniej lub bardziej obiecujący, raczej żaden z aktualnie istenijących na rynku szybko z niego nie zniknie, a zarobki są porównywalne. Najpopularniejszymi pozostają (AFAIK): php, ruby (rails), python (django), nodejs, java. Powoli w siłę rośnie Go. Pisz w tym co ci się podoba :)
@TamamShud: C# pod web jest w większości w korpo, dlatego mało tego widzisz. Sam C# zawsze wporzo. Jak Ci się znudzi web, to wciąż w c**j roboty w .NET jest. No i hajsy się raczej zgadzają.

@TamamShud: Jestem na podobnym etapie jeśli chodzi o Ruby i z moich spostrzeżeń:
+ sam język jest super, szczególnie jeśli chodzi o zwięzłość i czytelność składni
+ zarobki bywają bardzo dobre
+ Railsy mają całkiem niski próg wejścia, można szybko zacząć pisać funkcjonalne stronki
+ fajne środowisko open source

- poza Warszawą, Wrocławiem i Krakowem oferty pracy można liczyć na palcach jednej ręki, więc poza nimi bardziej praca zdalna
- same
@TamamShud: Zdecydowanie elixir (tylko póki co jest niszowo i ta technologia będzie jak railsy za jakieś 5lat). Przygotuj się na to, że i tak będziesz zmieniał technologię. Na luksus pozostawania w 1 można było sobie pozwolić 10lat temu, teraz (szczególnie w webdev) wszystko tak szybko się zmienia, że to raczej konieczność.
Wiem też, że na PHP narzekają nawet sami programiści PHP (vide feuer).


@TamamShud: widzisz chłopcze ... bo żeby na czymś robić pieniądze to wcale nie trzeba lubić jakiegoś języka :) Jak chcę się spuszczać na tym jaki mam piękny kod w uber zajebistym języku to robie to po godzinach we własnych projektach.
W pewnym wieku/na pewnym etapie kariery przestajesz się podniecać samym faktem tego że programujesz i tego w jakim języku