Wpis z mikrobloga

Dobra. Powoli się zabieram za produkcję muzyki i takie te sprawy i tak czytam co tam pododawałem ostatnio sobie do zakładek. I znalazłem jeden genialny wpis Tobyego Foxa, który zamieścił na Twitterze.

Jestem muzykiem od dłuższego czasu. Znam wielu kompozytorów i słucham praktycznie każdego typu muzyki, ale co ten koleś stworzył (SAM) do Undertale to mistrzostwo świata. Nie bez powodu tysiące ludzi coverują jego muzykę na YouTube. Nie bez powodu wydawane są remixy, albumy przez muzyków na całym świecie w aranżacji jego twórczości.

I może wydał grę genialną fabularnie. Może grafika nie zachwyca, ale gameplayowo 8/10. Design postaci tez nawet spoko.
Ale ja po przejściu tej gry już do niej nie wrócę. A do muzyki? Zawsze.

Znalazłem na jego twitterze taki link:
http://www.twitlonger.com/show/n_1sothcs

"Jak się stać dobrym w Muzyce?"

"Ludzie ciągle pytają się mnie jak nauczyłem się komponować muzykę i jak się stać lepszym. Więc... ja po prostu komponowałem muzykę na pianinie i przenosiłem ją na komputer dopóki się w tym nie stałem dobry. Ale tu kilka rad:

1. Po prostu to rób.
Nie ważne czego używasz. Czy to DAW, czy jakiś instrument, długopis i kartka. Po prostu zacznij tworzyć piosenki. Osobiście ja tworzę na pianinie i przenoszę je do Fruity Loopsa. Ale tak serio. Zacznij to robić. Doświadczenie jest w tym przypadku kluczowe. Nie ma żadnej sztuczki, aby coś stworzyć dobrego za pierwszym razem. Dawaj z siebie wszystko i rób swoje.

2. Naucz się grać na Instrumencie.
Przed tym jak komponowałem muzykę, nauczyłem się grać piosenki, które lubiłem przy pomocy słuchu na pianinie. Trwało to latami, ale nauka piosenek które znasz jest bardzo cenną umiejętnością, która pomoże ci zrozumieć podstawową progresję akordów i w jaki sposób powstają melodie.

3. Analizuj piosenki które lubisz.
Jeżeli umiesz czytać muzykę (nuty, taby) analizuj te części piosenek które lubisz i w których chcesz stać się lepszy. Ale bądź dokładny. Które aspekty twoich ulubionych piosenek najbardziej ci się podobają? Czy jest w nim schemat perkusyjny który ci się podoba, albo progresja akordów której nie rozumiesz? Możesz nawet spojrzeć na MIDI, albo nuty i spróbować ją odwzorować od ręki. Oczywiście nie używaj tego co skopiowałeś we własnych dziełach, ale jest to świetna praktyka.

4. Eksperymentuj.
Baw się i próbuj nowych rzeczy. To jest główny sposób jak stać się lepszym w byle czym.

5. Polepsz się w produkcji.
Polepszanie się w produkcji to tylko duża ilość eksperymentów, doświadczenie, używanie dobrych VST, sampli, pluginów i oglądanie/czytanie tutoriali. Serio. To tylko wysiłek. Ściągnij sample i VST i pobaw się. Posłuchaj swoich dzieł i tych popularnych dzieł w swoim gatunku. Daj z siebie trochę wysiłku, aby nauczyć się o efektach. Tu jest kilka podstawowych rzeczy, które musisz wiedzieć:
- Equalizacja
- Reverb/Delay/Echo
- Limitery i Kompresory

Jeżeli analizujesz piosenkę, to na jakie rzeczy powinieneś zwrócić większą uwagę? Co powinieneś wziąć pod uwagę w tworzeniu własnych piosenek?
1. Melodia
2. Akord
3. Rytm i tempo
4. Instrumenty i Barwa ich.
5. Struktura
6. Produkcja (jeżeli muzyka cyfrowa)

1. Melodia. Czym jest melodia? A czym jest kontrmelodia? Jak na siebie wzajemnie wpływają?
2. Akordy. Czym są akordy? Jak brzmią akordy? Jak są ze sobą współdziałają? Jak wpływają akordy na melodię?
3. Rytm. Jaki jest dominujący rytm w piosence? Jak jest zaaranżowana perkusja? Jak melodia/kontrmelodia/bass/perkusja ze sobą współgrają pod względem rytmu?
4. Instrumentalizacja. Jak i ile instrumentów jest użytych i gdzie? Jak duży zakres? Jak dużo ich jest? Jak się zmieniają na przestrzeni piosenki?
5. Struktura. Jakie są różne "części" piosenki i jak powyższe cztery punkty zmieniają je? Jak zmienia się jedna część piosenki w drugą?
6. Produkcja. Jak są użyte efekty w każdej części piosenki? Jak ustawione są ścieżki w tle (prawa/lewa). Jakiego typu sample są użyte i jak są użyte?

Przy każdym punkcie nie powinieneś się tylko nauczyć "jak", ale powinieneś też siebie zapytać "czemu" każda z powyższych decyzji została podjęta.

Jako ostatni punkt do "tworzenia" melodii. Nie wiem skąd to się bierze. Dla mnie jest to naturalne, że pomysły na piosenki przychodzą do mnie podczas brania prysznicu albo podczas przechadzki. Nie wiem czy też zacznie się to tobie zdarzać. Ale co mogę powiedzieć, to to, że jeżeli chcesz stworzyć piosenkę, to wszystko co musisz zrobić to odpowiednio ustawić dźwięki na pięciolinii (piano roll) i dodać kilka efektów. Na tym poziomie nic cię nie zatrzymuje, aby robić to samo co wielki kompozytor. To wszystko to jest tylko wiedza i doświadczenie. I chyba dobre sample lol"


Postanowiłem przetłumaczyć, aby lepiej sobie te wszystkie punkty utrwalić. Podpisuje się pod tym, bo sam dużo komponuję na gitarze, ale nigdy nie nagrywałem :)

Mam nadzieję, że wam też to pomoże :D


#gamedev #undertale #muzyka #produkcjamuzyki #gitara
  • 8
  • Odpowiedz