Wpis z mikrobloga

Hej mysie, robotnik wylewając posadzkę w garażu zrobił to co robotnicy bez nadzoru potrafią zrobić najlepiej, czyli #!$%@?ł sprawę i nie dał folii pod posadzkę. I teraz pytanie "naprawcze", czy jak to już wszystko poschnie, to będzie OK jak na taką posadzkę położę płytki? Garaż ogrzewany będzie okresowo. Kolejna opcja, to folia w płynie i płytki. Chodzi o ot, żeby
1) Nie było zbyt wilgotno w garażu
2) te wszystkie płytki mi nie poodłaziły przy pierwszym mrozie

#budownictwo #budowa
  • 16
  • Odpowiedz
@barbapapa: @murarz13: to będzie bez styropianu niestety (i tak nie będzie ciągle grzane), gdybym to robił sam, to bym tak zrobił, niestety, czasu nie ma, a porządny warsztat będzie budowany pewnie za jakieś 2-3 lata. Jak na razie to mi musi wystarczyć. Nie jest to garaż przydomowy, co do kucia, to nie wchodzi to w grę, posadzka jest zezbrojona jak płyta fundamentowa (pręty fi12 plus siatka)
  • Odpowiedz
@Vein: można zastosować jakaś hydroizolację w płynie pod płytki (dawałem taką w łazience za prysznicem), ale wychodzi to dosyć drogo w porównaniu do folii którą można było dać pod wylewkę :)
  • Odpowiedz
@Vein: na obecną posadzke folia pe i wylać jastrych gr 5cm i na to płytki
Ew zostajejakaś żywica. Jeśli ulozysz płytki na obecnie wylanej posadzcce to po pewnym czasie mogą zacząć Ci pekac nie tylko powodu mrozu czy wilgoci ale również pracy posadzki/plyty
  • Odpowiedz
@barbapapa: wiem, ale teraz drożej by było to zrywać i robić na nowo. Widziałem folię w płynie dosyć tanio (widziałem i drogo, żeby nie było ;) ) Dwukrotnie droze j wyjdzie mnei folia w płynie, a na dodatek, żeby nie było, ja tą folię pod posadzkę kupiłem...
  • Odpowiedz
@Vein: Mozna sie niezle posmiac z niektorych obecnych tu domoroslych inzynierow budownictwa xD zasadnicze pytanie: na co zostala wylana posadzka, jakiej grubosci warstwa i jaki sklad?
  • Odpowiedz
@potente: Posadzka została wylana bezpośrednio na zagęszczony grunt (pospółka zagęszczona zagęszczarką), skład posadzki? Pospółka + cement + woda + plastyfikator, odnośnie proporcji... No cóż, tu nie pomogę. JEszcze nie policzyłem ile mu zeszło worków
  • Odpowiedz
@Vein: ok, wynika z tego, ze blizej do posadzki betonowej niz zaprawy (pospolka, a nie zwir). Do tego majster dorzucil pare pretow fi 12 (jaki rozstaw? bez aptekarskiej dokladnosci). No i nadal istotna jest srednia grubosc warstwy posadzki
  • Odpowiedz
@potente: rozstaw prętów to jakieś 60cm, więc nie ma tutaj jakichś cudów, do tego siatka zgrzewana 2,5mm z oczkami 10x10. Grubość warstwy waha się w okolicach 10-15cm. (podłoże w żadnym stopniu nie było równe). Na pewno nie będę tego skuwał, potrzebuję mieć przykryty "kawałek warsztatu" gdzie mi na głowę nie będzie leciało, będzie kanał i narzędzia nie będą rdzewieć od wilgoci. Wiem jak to powinno być zrobione, ale czasami "czas
  • Odpowiedz
@Vein: Generalnie największe ryzyko tkwi w warstwie "zagęszczonej" pospółki. Dlaczego w cudzysłowie? Ano dlatego, że większość pracowników budowlanych bardzo dba o to, aby spędzić przy zagęszczarce odpowiednio dużo czasu, ale nie bardzo im się widzi zagęszczać każdą warstwę gruntu kolejno po sobie o miąższości w granicach 25-50cm (w zależności od gabarytów zagęszczarki i rodzaju gruntu). Jeśli grunt został nawieziony i jest to warstwa o większej miąższości, a zagęszczenie nie jest
  • Odpowiedz
@potente: dzięki, ja wiem, że było to zagęszczone "tak sobie". Jak ja zagęszczałem, to było OK, ale po tym został wykopany kanał i był zasypywany wokoło. Dzięki, to może poczekać do wiosny z płytkami. Dzięki, przy następnych posadzkach itp. będę zamawiał beton w gruszce, jak mówisz, większa pewność. Tutaj na 99% za dużo wody dał.
  • Odpowiedz
@Vein: Folia w takim układzie jak wyżej jest opisywany nie jest izolacją przeciw wodną, tylko warstwą poślizgową, żeby posadzka mogła "pływać". Co do płytek, układanie ich na gołym betonie wykonywanym metodą chałupniczą skończy się tym, że będziesz nadkładał 4 cm kleju i ewentualny wykonawca się zapłacze. Wylej na to zaprawę samopoziomującą z worka. Co do osiadania, jeżeli jest to posadzka pod ruch pieszy, to nic się nie stanie.
  • Odpowiedz
@Vein 4cm, bo dokładność zatarcia takiej posadzki jest bardzo mała. Bedziesz miał górki i pagórki, a domyślam się że płytki chcesz mieć we wzglednym poziomie.
  • Odpowiedz