Wpis z mikrobloga

Witam szanownych Mireczków z #piwowarstwo i mam pytanie - chciałbym zrobić swoje pierwsze p--o, jako że nie chcę wydawać w uj hajsu na osprzęt do śrutowania i zabawy ze słodami (chociaż to kwintesencja warzenia piwa ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) to chciałbym uwarzyć p--o z niechmielonych ekstraktów:
2 x 1,7kg ekstrakt słodu pale ale
1 x 1,7kg ekstrakt słodu jasny

na standardowe 23 l dość treściwego i mocno nachmielonego IPA

i pytania : jakie chmiele i dlaczego citra ( ͡° ͜ʖ ͡°) ? i ile tego wsypać w granulacie na pierwsze 60 min i na ostatnie 10-15min gotowania? czy dodać jakiś składnik fermentacyjny typu glukoza? i czy w ogóle będzie coś z tego pomysłu ? :)

a i jakie drożdże polecacie?

pozdrawiam serdecznie
  • 44
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@koluszek_wladca_muszek: piłeś kiedyś pszeniczne? Jeżeli p--o nie jest klarowne, nie mam na myśli, że pływają w nim farfocle. Nawet gdyby Ci coś wleciało i przy butelkowaniu to siądzie z drożdżami i zlejesz znad osadu do kufla. Nie chcesz mętnego, nie chmiel na zimno.
  • Odpowiedz
@Nebayh: chmieliny to c--j, gorszy gorący osad białkowy.
@koluszek_wladca_muszek: Jak chcesz to możesz się bawić w klarowanie żelatyną - 24h przed butlowaniem wymieszaj łyżeczkę żelatyny w szklance ciepłej wody i dolej do fermetatora i na 24h w chłodne miejsce. Paprochy ładnie opadną na dno.
  • Odpowiedz
@Nebayh
@Lrrr
@Peter_Mountain
@Amaurosis
@siwyeresdwa Joł joł, robiłem dzisiaj to z ekstraktów ipa, po gotowaniu i ochlodzeniu (ok 5godz na balkonie :-o) wyszło 15 litrów brzeczki z 20 litrów wstawionej 17 blg, trochę zredukowalem dodając 2 litry wody, czyli blg będzie oscylować w granicach 15 blg. Dodałem do gotowania 50 g simcoe na godzinę 20 g Chinook na 10 min i 20 g citry na aromat na
  • Odpowiedz
@koluszek_wladca_muszek:

wyszło 15 litrów brzeczki z 20 litrów wstawionej 17 blg, trochę zredukowalem dodając 2 litry wody, czyli blg będzie oscylować w granicach 15 blg.


tego fragmentu nie rozumiem ( ͡° ͜ʖ ͡°) czyli miałeś 20 litrów 17blg, odparowało ci do 15 litrów. Dodałeś 2 litry i masz 15blg? xd
  • Odpowiedz
@Lrrr: wstawiłem w sobotę zaprawioną drożdżami brzeczkę, rurka w fermentorze nie bulgocze, co prawda jest różny poziom wody w tych "kulkach" no ale nie bulgocze, piana drożdżowa na 3 palce ale nie wiem czy tylko na bokach wiadra czy też na środku, bo boję się otwierać. poczekać jeszcze parę dni i nie panikować? czy za parę dni po prostu sprawdzić blg i jak spada to gites? czy to możliwe że
  • Odpowiedz
@koluszek_wladca_muszek: bulgotka to nie narzędzie pomiarowe, wiadro nie jest szczelne. Sam fakt że poziom nie jest równy dowodzi że jest jakieś ciśnienie które wode przepycha. 23 stopnie to za dużo, nie masz czegoś chłodniejszego? A samo p--o zostawić na chociaż tydzień, potem przelać na tydzień cichej i dopiero robić pomiary
  • Odpowiedz