Wpis z mikrobloga

A kosztami obciąża nie tych, którzy z nich bezpośrednio korzystają.


@Fidelis: Jak nie? Większość kosztów pokrywa akcyza, opłaty związane kupowaniem i rejestrowaniem samochodów, ViaToll i inne opłaty.

Resztę pokrywają wszyscy podatnicy, bo wszyscy obywatele z dróg korzystają, nawet jeśli nie posiadają samochodu.
  • Odpowiedz
@rzep: Cieszy mnie, że odpowiedziałeś, bo bardzo trudno w tej sprawię o dyskusję inną niż "wypłacą nasze składki na NFZ pijanym dzieciom z 500+" i "tylko podatki pogłówne są sprawiedliwe" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie mów też o zrzucaniu - osoba na JDG emeryturę dostanie groszową (zgodnie z wpłaconymi składkami). Żadnego dokładania więc nie ma.


To jest jedna z kluczowych kwestii.

Ten argument jest moim zdaniem tylko
  • Odpowiedz
Przedsiębiorca otrzymuje na L4 80% podstawy wymiaru zadeklarowanych składek, jeśli płaci ubezpieczenie chorobowe - tak samo jak osoby na umowie o pracę #. Jeśli woli z tego przywileju nie korzystać, bo wypracuje więcej zysku pracując, to jest to jego decyzja - ale prawa ma identyczne jak koledzy na UOP.


@smyl: Nie wiem czy prowadziłeś kiedyś firmę, ale tu nie chodzi o żadne "jego decyzja jak chce wypracować zysk". Często firma bez
  • Odpowiedz
Jeśli pracownik w firmie pracowałby równie ciężko i tą pracę odpowiednio ukierunkował i ponosił różne ryzyko (np. przeprowadzając się w poszukiwaniu pracy, inwestując w kursy i szkolenia itp.) to też mógłby liczyć na wyższą pensję.


@rzep: a nie mógłby liczyć na niższe podatki ( ͡° ͜ʖ ͡°) O tym właśnie pisałem.

Który pracownik na UOP dokłada się do swojego zakładu pracy gdy ten ma negatywny wyniki finansowe?
  • Odpowiedz
a nie mógłby liczyć na niższe podatki ( ͡° ͜ʖ ͡°) O tym właśnie pisałem.


@smyl: Ale miałby lepsze zabezpieczenie dochodów i więcej praw.

A czy dostaje więcej, gdy wypracuje wielokrotnie wyższy zysk, niż zwykle? Też nie.


Owszem - w formie premii (jeśli wyniki zależą od bezpośredniego wkładu pracownika - czyli np. w sprzedaży) lub awansów. Dobra praca jest wynagradzana w dłuższym terminie.

Na tym polega różnica
  • Odpowiedz