Wpis z mikrobloga

Szanse na trafienie "czwórki" w lotto to ~1:1032.
Czy gdybym wysłał 2 zakłady systemowe po 12 liczb (każdy po 924 kombinacje) i zapłacił za nie 5544zł to uzyskałbym matematyczną przewagę nad Lotto?
Czy miałbym 1848 szans do ~1032 na trafienie "czwórki"?
No bo "czwórek" na kuponie trafiłbym co najmniej 28(każda około ponad 100zł wygranej)+ 224 "trójki"(każda 24zł wygranej)
Czyli płacąc w lotto 5544zł miałbym przybliżone szanse 1,5 do 1,że wygram co najmniej 8000zł?

#lotto #pytaniedoeksperta #matematyka #hazard #poker
  • 20
  • Odpowiedz
ale to nie jest tak, ze dostajesz 2 zaklady po 12 liczb? Jesli trafisz "czworke" to po prostu dostajesz stówke?

@Gch9:
Nie.grając systemem 12 liczb tak naprawdę wysyłasz 924 pojedyncze zakłady
  • Odpowiedz
  • 1
@przegryw1 nic z tego. Jest aplikacja na tel "gram w lotto", wypisujesz swój zakład i w razie wygranej masz od razu info. Możesz puścić "wirtualny" kupon, np system 12. Kilka razy się bawiłem, puściłem np 10 kuponów i nie trafiłem nawet 3. Szanse na wygraną zawsze są takie same, to że zwiększysz je matematycznie niczego nie zmieni
  • Odpowiedz
Kilka razy się bawiłem, puściłem np 10 kuponów i nie trafiłem nawet 3. Szanse na wygraną zawsze są takie same, to że zwiększysz je matematycznie niczego nie zmieni

@r0bs0n:
Ale ja się nie pytam czy wygram. Tylko czy mam matematyczną przewagę. A to zupełnie co innego
  • Odpowiedz
nie, nie masz. Jeśli nie wierzysz, mogę Ci napisać program grający Twoim systemem i zliczający wygrane.

@calka_stochastyczna:
Jeśli piszesz,że nie mam matematycznej przewagi to proszę o uzasadnienie matematyczne.
Gówno mnie obchodzi jakiś Twój program zliczający wygrane bo równie dobrze mogę mieć płacone 2 do 1 za 4 pola na kostce do gry i tak przegrywać całe życie mając przewagę
  • Odpowiedz
@przegryw1: mylisz prawdopodobieństwo z wartością oczekiwaną, która tutaj jest ujemna i w ujęciu procentowym praktycznie niezależna od ilości kuponów (minimalne różnice ze względu na pokrywanie się numerów), tak samo obstawiając w ruletkę np. 30 pól (z 37) po 1zł zwiększasz prawdopodobieństwo wygranej do 30/37, ale masz ujemną wartość oczekiwaną
EV=(30/37)*6zł - (7/37)*30zł = -0,81081zł (z 30zł stawki)
-0,81081zł/30zł = -2,7% - przewaga kasyna na ruletce.

wyliczenia w Lotto są nieco bardziej
  • Odpowiedz